Promocja Rocznika Pleszewskiego 2018

21 lutego 2019 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się promocja Rocznika Pleszewskiego. To już 18. numer tego wydawnictwa. Rocznik osiągnął więc pełnoletniość. Jesteśmy przekonani, że jego dojrzałość nie wynika tylko z metryki, ale przed wszystkim z jego zawartości i treści. Bardzo cieszymy się, że promocja Rocznika powróciła do Muzeum i stanowi znów samodzielne wydarzenie kulturalne.

Rocznik Pleszewski zawiera cztery rozdziały. Pierwszy Miasto i Gmina w liczbach, kolejny drugi rozdział to Kalendarium, które przedstawia najważniejsze wydarzenia w Mieście i Gminie Pleszew w 2018 roku. W trzecim rozdziale możemy zapoznać się z szesnastoma artykułami, których tematy obejmują historię dawną miasta jak i współczesną. Ostatni rozdział dotyczy osób odznaczonych i zasłużonych dla miasta Pleszewa.
Podczas promocji zespół redakcyjny i autorzy artykułów otrzymali podziękowania i egzemplarze autorskie, które wręczył Burmistrz Arkadiusz Ptak. Kolejnym punktem imprezy było podsumowanie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Pamiątkowe zdjęcie i pomniejszoną replikę aktu erekcyjnego spod pomnika otrzymali członkowie Honorowego Komitetu Obchodów Powstania Wielkopolskiego. Następnie były Burmistrz Marian Adamek wraz z byłym Przewodniczącym Rady Miejskiej Olgierdem Wajsnisem i Burmistrzem Arkadiuszem Ptakiem wręczyli okolicznościowe podziękowania przedstawicielom instytucji, stowarzyszeń i organizacji, które wsparły działania i inicjatywy upamiętniające stulecie odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Na zakończenie spotkania odbył się wykład prof. dra hab. Stanisława Jankowiaka z Instytutu Historii UAM pt. „Pleszew w czasach stalinowskich”.

Rocznik Pleszewski 2018 można nabyć w Muzeum Regionalnym w cenie 20 złotych.

Tekst: Adam Staszak

Foto: Iwona Wieruszewska