Przyroda Ziemi Pleszewskiej

W czwartek, 11 lipca 2019 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Przyroda Ziemi Pleszewskiej”. Jest to wystawa fotograficzna, na której zaprezentowano zdjęcia autorstwa Przemysława Żurawlewa i grupy fotograficznej „Lokalni pstrykacze”. Piękne kadry uchwycają niezwykłość i bogactwo przyrodnicze naszej ziemi. To idealny temat na lato i wakacje, gdyż właśnie w tej porze możemy najpełniej kontemplować piękno natury. Dyrektor Muzeum Adam Staszak dziękował podczas otwarciom wszystkim fotografom za udostępnienie swoich zdjęć. Natomiast Dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Pleszew Elżbieta Mielcarek podkreślała dobrą współpracę z grupą „Lokalni pstrykacze”, która działa od niedawna przy pleszewskiej Bibliotece i tam organizuje swoje spotkania. Następnie głos zabrali autorzy zdjęć: Przemysław Żurawlew oraz Roman Kazimierz Urbaniak w imieniu grupy fotograficznej.

Przemysław Żurawlew to przyrodnik, ornitolog i entomolog. Od 30 lat zajmuje się przyrodą Wielkopolski, koncentrując się głównie na badaniu bioróżnorodności obszaru powiatu pleszewskiego. Jest autorem kilku książek i ponad 100 artykułów przyrodniczych, które ukazały się w wielu znanych czasopismach np. „Przegląd Przyrodniczy”, „Ptaki Wielkopolski”, „Ornis Polonica” czy „Chrońmy Przyrodę Ojczystą”. Za działalność na rzecz ochrony przyrody został wyróżniony w 2018 roku „Orlim Piórem”, które przyznaje Klub Przyrodników.

Z kolei grupę „Lokalni pstrykacze” tworzą pełni zapału entuzjaści, których głównym celem jest promocja fotografii i powiatu pleszewskiego. Rozwijają swoje zainteresowania poprzez rozmowy, prezentacje zdjęć, organizują spotkania z ludźmi ze świata fotografii, warsztaty i inne wydarzenia. Wykonują też fotorelacje z wydarzeń powiatowych, sesje i wiele innych. Podczas wystawy prezentowane są zdjęcia członków grupy: Agnieszki Piaseckiej, Romana Kazimierza Urbaniaka, Przemysława Glinkowskiego, Sławomira Osucha, Michała Szymoniaka, Wiesława Pery, Maksymiliana Sadowskiego, Macieja Sobańskiego i Pawła Kostuja.

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce Galeria.

Przyroda Ziemi Pleszewskiej

wystawa fotograficzna