Warsztaty archiwalno – konserwatorskie

W ramach współpracy z Archiwum Państwowym w Kaliszu postanowiliśmy skorzystać z oferty przeprowadzenia warsztatów konserwatorskich realizowanych w ramach akcji „ Zostań rodzinnym archiwistą”. W trakcie zajęć można było poznać proces zabezpieczania archiwaliów oraz nauczyć się prostych technik konserwacji możliwych do samodzielnego wykonania w domu. Warsztaty zostały zaplanowany na 2 spotkania: pierwsze, które odbyło się we środę 23 października w murach pleszewskiego muzeum, gdzie Pani Aneta Burchard z Archiwum Państwowego w Kaliszu przedstawiła zagadnienia teoretyczne związane z zabezpieczaniem i konserwacją materiałów papierowych i fotograficznych. Zapoznała uczestników warsztatów z przykładami zniszczeń i zagrożeń jakie spotykamy w naszych rodzinnych archiwach. Omówiła sposoby zabezpieczania i profilaktyki w zakresie przechowywanie dokumentów w warunkach domowych oraz w jaki sposób je porządkować i opisywać oraz jak prawidłowo wykonać cyfrowe kopie cennych pamiątek. Druga cześć zajęć, która odbyła się w piątek 25 października była sesją wyjazdową do kaliskiego Archiwum, gdzie pod czujnym okiem prowadzącej warsztaty i dzięki otrzymanym materiałom uczestnicy mogli własnoręcznie przeprowadzić konserwację przyniesionych przez siebie na warsztaty zbiorów za pomocą prostych technik konserwacji. Ponadto zapoznali się z rodzajami prac konserwatorskich, które wykonywane są w kaliskiej pracowni konserwatorskie, którą to mieli okazję odwiedzić i obejrzeć materiały archiwalne w trakcie i po procesie konserwacji. Koordynatorem i organizatorem warsztatów z ramienia muzeum był kustosz Witold Hajdasz.

Tekst i foto: Witold Hajdasz