Promocja Rocznika Pleszewskiego 2019

W czwartek, 20 lutego 2020 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyła się promocja Rocznika Pleszewskiego 2019. To jubileuszowe, 20. wydanie naszego miejskiego wydawnictwa, liczące 220 stron. Nad Rocznikiem pracował zespół redakcyjny w składzie: Anna Bogacz, Witold Hajdasz, Elżbieta Mielcarek, Katarzyna Rutkowska i Adam Staszak. Tradycyjnie Rocznik składa się z następujących rozdziałów: Miasto i Gmina w liczbach, Kalendarium, Artykuły oraz Odznaczeni i wyróżnienie. W najciekawszym rozdziale zawierającym 14 artykułów znajdziemy interesujące teksty historyczne m.in. o burmistrzach Pleszewa okresu zaborów czy żołnierzach armii niemieckiej z czasów I wojny światowej pochowanych na cmentarzu ewangelickim w Pleszewie, a także sprawozdania z aktualnych wydarzeń np. ze współpracy Pleszewa z UAM w Poznaniu czy otwarcia nowej siedziby Domu Kultury w Pleszewie przy ul. Kolejowej. Wydawcą Rocznika jest Muzeum Regionalne w Pleszewie.

Podczas promocji Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak wrócił do początków tego wydawnictwa. Wspominał skład pierwszego zespołu redakcyjnego i dalsze jego ewolucje. Rocznik Pleszewski jest wydawany od 2002 roku. W sumie ukazało się 20 numerów, łącznie opublikowano 326 artykułów, a zadrukowanych zostało ponad 4 tys. stron.

Następnie Dyrektor Muzeum przedstawił zawartość Rocznika Pleszewskiego 2019, w którym znalazły się następujące artykuły:

1. Beata Stragierowicz – Ślubne telegramy mojej Cioci. Przyczynek do historii rodziny Stragierowiczów.
  2. Maciej Kowalczyk – Burmistrzowie Pleszewa okresu zaborów (1793-1918).
  3. Maciej Grzesiński – Żołnierze armii niemieckiej z czasów I wojny światowej pochowani na cmentarzu ewangelickim w Pleszewie.
  4. Krzysztof Czajka – Rzecz o braciach Ciążyńskich.
  5. Maria Korzeniewska – Tamtego parku już nie ma! Jest inny….
  6. Edward Pisarski – Rokutów w II Rzeczpospolitej 1918-1939.
  7. Janusz M. Lewandowski – Przed generalną rozgrywką. Czym żyli pleszewianie w ostatnim przedwojennym miesiącu 1939 r.
  8. Witold Hajdasz – Generał brygady Mieczysław Stanisław Mozdyniewicz.
  9. Danuta Basińska-Szablewska – Wspomnienie o profesorze Bonifacym Wróblewskim.
  10. Henryk Śniegocki – Okrętowcy – absolwenci Liceum w Pleszewie.
  11. Stanisław Szurek – Rejonowa Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska w Pleszewie.
  12. Katarzyna Rutkowska – Współpraca Pleszewa z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
  13. Elżbieta Mielcarek – Jubileusz pleszewskiej biblioteki publicznej.
  14. Przemysław Marciniak – Maszyna do uprawy kultury, czyli nowa siedziba Domu Kultury w Pleszewie.

Wszystkim autorom oraz członkom zespołu redakcyjnego dziękował podczas spotkania Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak, wręczając egzemplarze wydawnictwa. Promocja połączona była z wykładem dra Macieja Kowalczyka pt. „Pleszew na przełomie XIX i XX wieku”.

Rocznik Pleszewski 2019 można zakupić w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w cenie 20 złotych. Zapraszamy!

Tekst: Katarzyna Rutkowska

Foto: Iwona Wieruszewska