Pleszewianie na starej fotografii

W czwartek 29 września 2011 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie została otwarta wystawa pt. „Pleszewianie na starej fotografii”. Na otwarciu odbyło się także rozstrzygnięcie ogłoszonego w marcu konkursu na prezentację multimedialną „Moja rodzina na starej fotografii”. Jury w składzie: Przemysław Marciniak – kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UMiG (przewodniczący), Witold Hajdasz – kustosz Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Ewa Andersz-Wanat – zastępca redaktora naczelnego „Życia Pleszewa” zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

I miejsce – Marta Stanisławska (ZSP nr 2 w Pleszewie)

Wyróżnienie – ex aequo

Filip Kuliński (Gimnazjum nr 1 im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie)
Dominika Galbierska (ZSP w Lenartowicach)

Nagrody ufundowane przez Muzeum Regionalne i Urząd Miasta i Gminy Pleszew wręczyli Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew dr Arkadiusz Ptak i Dyrektor Muzeum Adam Staszak.

Następnie kilka słów o wystawie powiedział jej kurator Witold Hajdasz.

Potrzeba uwiecznienia chwili, w myśl przysłowia, stała się matką wynalazku, jakim jest aparat fotograficzny. Fotografia szybko zdobyła popularność i rozwinęła się jako usługa komercyjna. Od razu okazała się doskonałym sposobem dokumentowania otaczającego nas świata. Fotografie, początkowo dostępne dla nielicznych, z czasem stały się dobrem bardziej osiągalnym. Fotografia na przestrzeni wieków ulegała przemianom i modom. Mimo jednak gwałtownego rozwoju i postępu tej dziedziny oraz królowania współczesnej fotografii barwnej, stare zdjęcia nie straciły na wartości, ale stały się ciekawą pamiątką po przodkach oraz zapisem dawnego życia, ubiorów i zwyczajów. Współcześnie wśród wielu pamiątek rodzinnych, z pieczołowitością i prawdziwym wręcz nabożeństwem przechowywane są w wielu domach stare zdjęcia. Czasem eksponowane niczym relikwie, na zaszczytnych miejscach w domu (zazwyczaj poważne i dostojne portrety przodków) lub wręcz przeciwnie, złożone w szufladach, wśród dawnych dokumentów. Jednak najpopularniejszą formą przechowywania zdjęć jest album rodzinny. Sięgając po niego, znajdujemy różne fotografie: zarówno dawne jak i nowsze. Taki zbiór obrazów fotograficznych jest szczególnym zapisem wydarzeń, jakie towarzyszyły osobie lub rodzinie na przestrzeni kilku, kilkudziesięciu lat. W albumie wraz z kolejną przełożoną kartą pojawiają się dzieci, wnuczęta, prawnuki, a ich pochód rozpoczynają zwykle protoplaści rodu, którzy jako pierwsi uwiecznieni zostali na fotografii. Szczególną estymą cieszą się właśnie ich podobizny. Ci przodkowie wzbudzają zainteresowanie. Ich wizerunki zapisane w fotografii zapraszają do rozmów o początkach rodu, czasem o burzliwych losach członków rodziny, budzą wspomnienia i opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie. I taką swoistą opowieścią jest nasza wystawa, która przedstawia zapis dawnego życia rodzinnego, jest opowieścią o dzieciństwie, o tym co przeminęło.

Na wystawę „Pleszewianie na starej fotografii” składają się fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie, ze zbiorów rodzin pleszewskich oraz wybrane fotografie z konkursu „Moja rodzina na starej fotografii”, na których zostało przedstawione życie rodzinne mieszkańców Pleszewa i jego okolic. Fotografie wykonane zostały w różnych zakładach fotograficznych, także działających na terenie Pleszewa oraz przez fotografów amatorów. Na fotografii uwiecznione zostały dzieci, młodzież, dorośli i starsi członkowie rodzin. Obok portretów zaprezentowane zostały fotografie okolicznościowe, dokumentujące wydarzenia rodzinno-religijne, uroczystości instytucjonalne oraz działalność organizacji czy stowarzyszeń.

Więcej zdjęć z otwarcia wystawy do obejrzenia w zakładce Galeria.

 

Pleszewianie na starej fotografii

wystawa wrzesień-listopad 2011

kurator wystawy: kustosz Witold Hajdasz

Top