Zachodźże czerwone słoneczko. Wybory 4 czerwca 1989 r.

Wystawa „Zachodźże czerwone słoneczko. Wybory 4 czerwca 1989 r.” przywołuje historię pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, w których opozycja odniosła ogromny sukces. Na 161 przewidzianych dla niej miejsc w Sejmie wprowadzono od razu 160 kandydatów, a na 100 miejsc w Senacie – 92 kandydatów. Wiadomość o wynikach wyborów w Polsce stała się jedną z sensacji światowych, mimo iż na czołówkach gazet zbiegła się z informacją o masakrze studentów w Pekinie oraz śmierci ajatollacha Chomeiniego w Iranie.

Wyniki wyborów na Ziemi Pleszewskiej nie odbiegały istotnie od wyników w całym kraju. W okręgu nr 29, do którego należał Pleszew, do Sejmu wybrani zostali kandydaci Komitetu Obywatelskiego: Czesław Kurzajewski (mandat 112) i Józef Sałata (mandat 113). Mandat 111 przewidziany dla PZPR nie został w pierwszej turze obsadzony, żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 50% głosów. Do Senatu w województwie kaliskim wybrani zostali kandydaci KO: Edward Wende i Jerzy Pietrzak. W drugiej turze wyborów posłami z Pleszewa zostali: Edward Horoszkiewicz i Czesław Skowroński (obaj z listy PZPR).

Zwycięstwo wyborcze Solidarności umożliwiło zasadnicze zmiany w polskim systemie politycznym. W ich wyniku nastąpiła bowiem zmiana koalicji rządzącej. Traktowane dotychczas lekceważąco przez władze PZPR pozostałe stronnictwa postanowiły porozumieć się z opozycją, co pozwoliło na stworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki.

Tekst: K. Rutkowska

Tablice poziome

Przewiń strzałką lub kliknij, aby powiększyć

Tablice pionowe

Przewiń strzałką lub kliknij, aby powiększyć

Top