Mowa Wielkopolan a język ogólnopolski

W czwartek, 15 października 2020 r. odbył się w Muzeum Regionalnym wykład prof. UAM dra hab. Błażeja Osowskiego w ramach projektu realizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk pn. „Dziedzictwo Wielkopolski”. Wykład nosił tytuł „Mowa Wielkopolan a język ogólnopolski”.

Prelegent jest dialektologiem, zatrudnionym w Pracowni Dialektologicznej UAM na stanowisku adiunkta, uczniem prof. Jerzego Sierociuka, a także współpracownikiem bibliograficznej bazy danych światowego językoznawstwa slawistycznego. Podczas swojego wystąpienia w bardzo przystępny sposób wprowadził słuchaczy w niełatwą tematykę nauki o języku – rozróżnień między językami, gwarami, dialektami, odmianami i stylami. Skupił się jednak na cechach charakterystycznych dialektu wielkopolskiego.

Warto nadmienić, że prof. Błażej Osowski jest autorem publikacji „W kuchni u pleszewian. Słownik języka i kultury mieszkańców powiatu pleszewskiego”, która jest owocem jego badań nad sferą językową naszego miasta i powiatu.