Wystawa Bogusza we Wrocławiu

W czwartek, 24 czerwca 2021 r. w Galerii Miejskiej we Wrocławiu przy ul. Kiełbaśniczej 28 odbył się wernisaż wystawy prac Mariana Bogusza. Perypetie związane z pandemiczną sytuacją roku 2020 sprawiły, że dopiero rok później udało się zorganizować rocznicowy pokaz twórczości artysty, w związku ze 100-leciem jego urodzin. Zorganizowana przez Galerię Miejską retrospektywna wystawa „Marian Bogusz 1920-1980” ma za zadanie wskrzesić pamięć o tym niezwykłym twórcy oraz uhonorować jego ogromny wkład w kształtowanie się awangardowych postaw na gruncie rodzimej sztuki XX wieku.

Wystawa powstała głównie w oparciu o zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie, które jest posiadaczem największej kolekcji dzieł Bogusza w Polsce i głównym partnerem tego przedsięwzięcia. We wrocławskiej galerii pokazane zostały łącznie 42 prace z pleszewskich zbiorów: 32 obrazy, 5 rysunków i 5 gwaszy. Ponadto ekspozycja uzupełniona została zdjęciami projektów scenograficznych, które są owocem współpracy Bogusza z polskimi teatrami.  Na wystawie podziwiać można również 5 dzieł artysty wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Podczas otwarcia dyrektor Galerii Miejskiej Mirosław Jasiński dziękował dyrektorowi Muzeum Regionalnego i jego pracownikom za życzliwość, otwartość i zaangażowanie w powstanie tej wystawy. Zauważył także, iż wystawa ma przypominać nie tylko artystyczne dokonania malarza, ale także postać być może najważniejszego animatora sztuki współczesnej od lat czterdziestych XX wieku, dzięki któremu światło dzienne ujrzała twórczość niezliczonej liczby znanych dziś i sławnych artystów, a także wytyczającego i umożliwiającego powstanie kolejnych etapów polskiej awangardy artystycznej. Z kolei dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak wyraził swoją radość z faktu, że muzealna kolekcja doczekała się wyeksponowania w kolejnym polskim mieście. Dodał, że twórczość Bogusza prezentowana jest we Wrocławiu po raz pierwszy. Głos zabrała także Katarzyna Zahorska – autorka tekstu do katalogu wystawy, która omówiła po krótce ideę ekspozycji i jej zawartość.

Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński, który wraz z Katarzyną Zahorską napisał tekst do katalogu wystawy. Natomiast autorem opracowania graficznego katalogu i plakatu wystawy jest Artur Skowroński.

Galeria Miejska we Wrocławiu działa od 1991 roku. Została powołana przez miasto Wrocław, by prezentować sztukę polską i międzynarodową. Działania Galerii nie ograniczają się tylko i wyłącznie do przestrzeni Wrocławia. Jednostka promuje sztukę polską za granicą – szczególnie kładąc nacisk na upowszechnianie prac wrocławskich artystów. Celem Galerii jest stawianie pytań o sens i miejsce sztuki, tradycji i pojęcia piękna w kulturze i świecie, o wartości i kryteria wartościowania czy o wolność i odpowiedzialność sztuki. Tak nakreślone cele są traktowane równie poważnie, jak ekspozycja dzieł wysokiej jakości. Galeria poza organizacją wystaw zajmuje się również działalnością wydawniczą. Dyrektorem Galerii Miejskiej we Wrocławiu od 2013 roku jest Mirosław Jasiński – historyk sztuki, dyplomata i twórca filmów dokumentalnych.

Wystawę prac Mariana Bogusza można oglądać od 25 czerwca do 29 lipca br. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00 oraz w soboty w godzinach 12.00 – 16.00. Wstęp bezpłatny.

 

 

Polecamy krótki filmik z otwarcia:


 

 

 

 

 

Top