Wystawy o historii pleszewskiego pożarnictwa

W czwartek, 16 września 2021 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie uroczyście otwarte zostały dwie wystawy: „140 lat powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie” oraz „100 hełmów na 100-lecie powstania Głównego Związku Straży Pożarnych RP”.

Eksponaty zaprezentowane na wystawach pochodzą ze zbiorów Leszka Rajsa – strażaka-pasjonata, który swoją prywatną kolekcję kompletuje od 50 lat. Do tej pory pokazywał ją w Internecie oraz z racji uroczystości branżowych np. podczas okolicznościowej wystawy w Muzeum Regionalnym z okazji 125-lecia pleszewskiej OSP w 2006 r. Kolekcja powstała dzięki zbiorom likwidowanych zakładowych straży pożarnych, część rzeczy pochodzi od rodzin zmarłych strażaków, a także pozyskiwane są na giełdach kolekcjonerskich czy w wyniku wymiany z kolekcjonerami.

Na pierwszej wystawie zaprezentowane zostały mundury, motopompy, topory bojowe, sygnałówki, sztandary, odznaczenia, historyczne fotografie, wpisy z kroniki pleszewskiej OSP, prądownice, akcesoria pożarnicze czy dokumenty, w tym m.in. Regulamin ogniowy dla miasta Pleszewa z 1821 r.

Z kolei zgodnie z tytułem, na drugiej ekspozycji można oglądać 100 hełmów strażackich, z których najstarszy pochodzi z 1864 roku, ale pokazano również hełmy z czasów pruskich, z początków XX wieku i z czasów współczesnych. Szeregi hełmów ułożonych na blatach to zbiór, którego powstanie zainicjowały pierwsze dwa kaski zgromadzone przez Leszka Rajsa ponad 50 lat temu.

Podczas uroczystości, na którą przybyła brać strażacka, a także zaproszeni goście, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak przypomniał, że strażacy to profesja ciesząca się największym zaufaniem wśród społeczeństwa. Z kolei Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak dziękował strażakom za ich wieloletnią służbę na terenie miasta i gminy Pleszew oraz poświęcenie w ratowaniu zdrowia, życia i ludzkiego dobytku.

Z okazji obchodzonej w tym roku 140. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie wydana została książka autorstwa Leszka Rajsa pt. „Historia pleszewskiej Straży Pożarnej”. Publikacja jest ukoronowaniem całej działalności kolekcjonerskiej Leszka Rajsa i prezentuje historię straży pożarnej w Pleszewie od roku 1881 aż po dzień dzisiejszy. Ponadto upamiętnia także kilka innych, ważnych rocznic dla historii pleszewskiego pożarnictwa, a mianowicie: 200 lat od ustanowienia Regulaminu Ogniowego dla miasta Pleszewa, 115 lat od wręczenia pierwszego sztandaru straży pożarnej w Pleszewie, 100. rocznicę powstania Głównego Związku Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, 65-lecie powołania Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Pleszewie oraz 45-lecie powołania Zawodowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

„Historia pleszewskiej Straży Pożarnej” to 34. pozycja wydawnicza Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego i Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Nad wydawnictwem pracował zespół redakcyjny w składzie: Katarzyna Rutkowska, Adam Staszak i Andrzej Szymański. Okładkę zaprojektowała Anna Sobkowiak. Publikacja została sfinansowana dzięki środkom pochodzącym z budżetu Miasta i Gminy Pleszew. Można ją nabyć w Muzeum Regionalnym w cenie 20 złotych.

140 lat powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Pleszewie

100 hełmów na 100-lecie powstania Głównego Związku Straży Pożarnych RP

wystawy

16 września – 15 października 2021

kurator wystawy: kustosz Witold Hajdasz

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce: Galeria.