Zdzisław Beksiński – autorska grafika komputerowa

W czwartek, 9 grudnia 2021 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbył się wernisaż wystawy prezentującej autorską grafikę komputerową Zdzisława Beksińskiego. Na wystawie zaprezentowano 32 prace z kolekcji Dariusza Matyjasa z Giżycka. Jak podkreślał kurator wystawy kustosz Witold Hajdasz, jest to pierwsza w dziejach Muzeum wystawa tak awangardowego i kontrowersyjnego twórcy.

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI był jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość pomagała mu oswoić lęk przed śmiercią, która nieustannie towarzyszyła rodzinie Beksińskich. Przyszedł na świat 24 lutego 1929 r. w uznanej w Sanoku rodzinie – jego przodkowie zakładali fabrykę kotłów, która po latach przekształciła się w słynny zakład Autosan. Zdzisław Beksiński dorastał w rodzinnym domu, zamieszkiwanym przez jego rodzinę przez pięć pokoleń. Zdał maturę pod koniec lat 40. i rozpoczął studia architektoniczne.Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracował w zawodzie, ale już wtedy rozpoczął poważne rozwijanie artystycznych pasji – fotografii oraz malarstwa. Tym drugim zainteresował się szczególnie z powodu braku możliwości wywoływania zdjęć podczas pracy na budowie. Mieszkał w Sanoku, w którym wstąpił do lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na początku twórczości artystycznej był znany bardziej jako autor awangardowych zdjęć i jest uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie przedstawicieli tego nurtu sztuki. Jego twórczość była fenomenalna, nosił ją w sobie i właściwie realizował fotografie, które widział pod powiekami i w sercu. Wyprzedził wtedy większość kierunków awangardowych sztuki aż po lata 70. W latach 60. odszedł od fotografii i skupił się na malarstwie. W tym czasie pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan” i projektował nadwozia pojazdów produkowanych w zakładzie. Zdzisław Beksiński jest najbardziej znany z tzw. fantastycznego okresu twórczości, kiedy malował obrazy przesiąknięte indywidualnym stylem, nawiązującym do apokaliptycznych wizji. Inspirację do dzieł czerpał z wizji nawiedzających go w trakcie snu.

Grafiką komputerową zainteresował się w drugiej połowie lat 90. Ostatnie lata jego twórczości obfitują w wykonane tą techniką fotomontaże, które nawiązują do artystycznej fotografii z pierwszych lat twórczości. Tworzenie grafik przy pomocy programów komputerowych wynikało z otwartości Zdzisława Beksińskiego na nowoczesną technikę, na nowe możliwości. To właśnie ciekawość techniki doprowadziła do powstania tych prac. – Grafika komputerowa tak mnie wciągnęła, że nie wytrzymuję przy sztalugach, tylko stale biegnę do komputera i właściwie to głównie przy nim siedzę – mówił w 1999 roku.

Wystawę można podziwiać do końca stycznia 2022 r.

Zdzisław Beksiński – autorska grafika komputerowa

wystawa