Chwała Powstańcom!

Uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Pleszewie w 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się na dworcu kolejowym Pleszew Miasto, gdzie wystawiono inscenizację „Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Pleszewie.

Następnie uczestnicy przeszli ulicami Kolejową i Sienkiewicza na Rynek, gdzie odbyły się główne uroczystości: apel Pamięci Postania Wielkopolskiego i przedstawienie „Troska o niepodległość” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Na zakończenie przybyłe na uroczystość delegacje władz samorządowych i powiatowych oraz organizacji i instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Powstańca Pleszewskiego.

W obchody uroczystości włączyło się Muzeum Regionalne, wydając okolicznościowe kartki pocztowe z wizerunkami i życiorysami 5 pleszewskich powstańców: Feliksa Pamina, Władysława Bigosia, Kazimierza Sopałowicza, Franciszka Banaszaka i Ludwika Bociańskiego. Całość opakowana w ozdobną obwolutę stanowi początek serii. Pojedyncze pocztówki z okazji święta trafiły do rąk pleszewian dzięki członkom Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty, którzy w czasie patroli powstańczych po mieście rozdawali mieszkańcom pamiątkowe kartki.

Późnym popołudniem natomiast ratusz zaświecił się na biało-czerwono, bowiem z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusza Ptaka i Dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adama Staszaka, Pleszew włączył się w kampanię Marszałka Województwa Wielkopolskiego „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE” symbolizującą wolność i suwerenność naszej Ojczyzny.

Obchody rocznicy zorganizowali: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Starostwo Powiatowe w Pleszewie, Muzeum Regionalne w Pleszewie, Zajezdnia Kultury w Pleszewie, Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty, Związek Drużyn ZHP w Pleszewie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Pleszewie, Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie.