Westerstede – miasto partnerskie

22 lutego 2013 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Westerstede – miasto partnerskie”. Wystawa pokazuje najciekawsze obiekty i miejsca w Westerstede, takie jak: ewangelicki kościół św. Piotra, Rynek miasta, Park Rododendronów Maxwald, najstarszy budynek w mieście „Krömerei” czy bardzo liczne i typowe dla rejonu Westerstede szkółki drzew i krzewów. Nie zabrakło także udokumentowania charakterystycznych wydarzeń z życia jego mieszkańców: obchodów rocznicy „Nocy Kryształowej”, zakończenia roku szkolnego w miejscowym Gimnazjum, Nocy Kulinarnej, pasowania na uczniów w Westerloy i Olimpiady miejskiej, która jest przedsięwzięciem niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju.

Na otwarcie wystawy przybyła 7-osobowa niemiecka delegacja na czele z Burmistrzem Westerstede Klausem Großem.

Podczas otwarcia Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek podkreślał, że obecna ekspozycja jest dowodem udanej współpracy samorządów, a także samych mieszkańców zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia Miast Partnerskich. Zapewnił także o kontynuowaniu współpracy, czego dowodem jest zaplanowana już wystawa najciekawszych miejsc i obiektów Pleszewa, która odbędzie się jeszcze w tym roku w Westerstede. Następnie głos zabrał Burmistrz Klaus Groß, który podziękował zarówno Burmistrzowi Pleszewa, jak i Dyrektorowi Muzeum Regionalnego za możliwość zorganizowania takiej wystawy w Pleszewie i jednocześnie wyraził podziw dla jej kształtu i profesjonalizmu przygotowania. Potem oprowadził po niej przybyłych gości, opowiadając szczegółowiej o miejscach i wydarzeniach na niej pokazanych. Jak zauważył Dyrektor Muzeum Adam Staszak, była to pierwsza w historii Muzeum sytuacja, w której przewodnikiem muzealnym był Pan Burmistrz.

Warto dodać, że Westerstede jest miastem partnerskim Pleszewa od 2004 r. Do pierwszego oficjalnego podpisania Porozumienia Partnerskiego doszło w dniu 23 stycznia 2004 r. w pleszewskim Domu Parafialnym podczas corocznego plebiscytu „Człowiek Roku”. Natomiast w Westerstede ceremonia podpisania Porozumienia odbyła się w Forum Szkoły Roberta Dannemanna. Dla miasta i regionu Westerstede znakiem firmowym są liczne szkółki ogrodnicze, w których uprawiane są drzewa i kwiaty w niespotykanych kształtach i rodzajach. Westerstede to także stolica rododendronów. W Parku Rododendronów co cztery lata odbywa się wystawa RHODO (najbliższa w roku 2014), która ściąga niezliczone grupy turystów i jest doskonałą formą promocji miasta. Park Rododendronów liczy ok. 70 hektarów, a na jego terenie znajdują się kwiaty, drzewa i krzewy z całego świata, które – zgromadzone na jednym obszarze – stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną.

Więcej zdjęć z otwarcia do obejrzenia w Galerii.

Westerstede – miasto partnerskie

wystawa fotograficzna