Polska Akademia Gitary 2013

W piątek 23 sierpnia 2013 r. na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Pleszewie odbył się koncert w ramach VI edycji Festiwalu Polska Akademia Gitary. Festiwal to jedyne w Europie tej rangi wydarzenie muzyczne z gitarą w roli głównej. W tym roku zaprezentował się pochodzący z Chorwacji Petrit Çeku. Swoje umiejętności doskonalił m.in. na Akademii Muzycznej w Zagrzebiu oraz Peabody Conservatory w Baltimore. Zdobywał laury na wielu międzynarodowych konkursach, a także koncertował w wielu krajach Europy i Ameryki Północnej ze swoim solowym recitalem lub z akompaniamentem znakomitych orkiestr symfonicznych. W 2008 r. ukazał się jego pierwszy album przy współpracy z amerykańską wytwórnią Naxos.

Recital artysty zabrał słuchaczy w świat wyjątkowych dźwięków śródziemnomorskich kompozytorów. Zabrzmiały kompozycje Fernando Sora, Agustína Barriosa Mangoré i Williama Waltona.

Po zakończeniu koncertu przeprowadzono zbiórkę publiczną na rzecz 100 nieuleczalnie chorych dzieci z wielkopolskich hospicjów, którą w czasie trwania festiwalu prowadzi jego współorganizator – Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide.

Fot. Iwona Wieruszewska