Wieczór kolęd

Już po raz drugi w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbył się Wieczór kolęd, podczas którego licznie zgromadzeni uczestnicy zaśpiewali wspólnie najpiękniejsze pieśni o Bożym Narodzeniu. Spotkanie zostało zorganizowane w celu podtrzymania pięknej, wielowiekowej tradycji śpiewania kolęd, która ostatnio zanika w polskich domach. Wieczór kolęd przygotowały wspólnie i akompaniowały śpiewającym: Maria Rutkowska, pianistka, pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz pracująca na co dzień w Muzeum Katarzyna Rutkowska. Zgromadzeni goście, oprócz śpiewu, mogli także poznać genezę tradycyjnych polskich kolęd takich jak: „Anioł pasterzom mówił”, „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Wykonali również, przetłumaczoną na ponad 100 języków, kolędę „Cicha noc” po niemiecku, angielsku, rosyjsku, włosku, słowacku i po łacinie. Wieczór zakończyło wykonanie najbardziej polskiej, bo utrzymanej w rytmie poloneza, kolędy „Bóg się rodzi” do słów Franciszka Karpińskiego.

Tegoroczne spotkanie uświetnił występ wokalistki Katarzyny Zawady – pochodzącej z Żegocina studentki II roku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Antoniny Koftunow. Wykonała ona m.in. kolędy autorstwa Zbigniewa Preisnera, a także przepiękną kolędę Zygmunta Noskowskiego pt. „Witaj gwiazdko złota”.

Fot. Iwona Wieruszewska / Martyna Mizerkiewicz