Zbrodnie niemieckie na Ziemi Pleszewskiej 1939-1945

„Zbrodnie niemieckie na Ziemi Pleszewskiej 1939-1945” to tytuł najnowszej wystawy, którą można podziwiać w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Jej otwarcie odbyło się w piątek, 6 lutego 2015 roku. Dyrektor Muzeum Adam Staszak podkreślał podczas otwarcia, że wystawa wpisuje się w przypadającą w tym roku 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Choć w naszym Muzeum jako instytucji regionalnej ma ona raczej lokalny wymiar, a więc przypomina nam o wydarzeniu sprzed 70 lat czyli wyzwoleniu Pleszewa, które miało miejsce 24 stycznia 1945 roku. Pomysł zorganizowania wystawy zrodził się już w 2013 roku, tuż po, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem, prelekcji pod tym właśnie tytułem, którą wygłosił pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Tomasz Cieślak. Od tego czasu udało się przeprowadzić kolejne kwerendy naukowe w Oddziałach IPN w Poznaniu, Łodzi i Warszawie i zebrać interesujący i nieznany dotąd materiał historyczny. Podczas otwarcia Dyrektor Muzeum podziękował Tomaszowi Cieślakowi za dotychczasową współpracę, mając nadzieję na dalsze wspólne działania w odkrywaniu tajników lokalnej historii.

Nad przygotowaniem wystawy czuwał kustosz Muzeum Regionalnego w Pleszewie Witold Hajdasz. On też opowiedział zebranym o efektach kwerend i zebranym materiale. Na wystawie można oglądać m.in. dokumenty sporządzane przez Niemców, wymierzone przeciwko Polakom czy protokoły zeznań mieszkańców, a także przeczytać o zbrodniach, których Niemcy dokonali w Pleszewie tuż po rozpoczęciu okupacji. Ponadto ekspozycja uzupełniona została fotografiami pochodzącymi z tamtych czasów, które niedawno trafiły do naszego Muzeum.

Zdjęcia z otwarcia wystawy do obejrzenia w zakładce Galeria.

Zbrodnie niemieckie na Ziemi Pleszewskiej 1939-1945

luty – kwiecień 2015