Cały ten jazz

W piątek 6 listopada 2015 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbył się niezwykły koncert. Po raz pierwszy bowiem w murach pleszewskiego Muzeum zabrzmiała muzyka jazzowa podczas koncertu zatytułowanego „Cały ten jazz”.

Jazz narodził się pod koniec XIX stulecia w Stanach Zjednoczonych, w delcie rzeki Missisipi. Łączy w sobie elementy muzyki europejsko-amerykańskiej z elementami tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Badacze i teoretycy jazzu wyróżnili trzy podstawowe jego wyznaczniki: rytmizację, improwizację i indywidualizację. Jazzmani nigdy nie tworzyli orkiestr, dużych składów instrumentalnych. Ograniczali się raczej do kilkuosobowych zespołów, dzięki czemu tak ceniona przez nich improwizacja mogła być doprowadzona do perfekcji.

Wykonawcami koncertu w pleszewskim Muzeum byli młodzi muzycy – studenci Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu, dla których jazz jest nie tylko pasją, ale także sposobem na życie. Wystąpili w składzie: Jacek Szwaj (instrumenty klawiszowe), Damian Kostka (bas), Mateusz Brzostowski (perkusja), tworzącym na co dzień zespół „Jacek Szwaj Trio”. Tego wieczoru zespołowi towarzyszył jeszcze na saksofonie Kuba Marciniak.

Prowadzący koncert Jacek Szwaj bardzo mocno podkreślał jeden z najważniejszych dla zespołu wyznaczników jazzu – improwizację. Właśnie ta sfera jest dla muzyków jazzowych główną płaszczyzną ich twórczych zainteresowań. Wokół niej zbudował więc swoją opowieść o jazzie, który – jak każdy kierunek muzyczny – mocno ewoluował. Nie zabrakło więc kompozycji klasyków jazzu, mających znaczący wpływ na rozwój tego kierunku, takich jak Charlie Parker czy Chick Corea. Zabrzmiały także standardy jazzowe, m.in. „Night in Tunisia”, wykonywany przez wielu znanych artystów na całym świecie. Ponadto muzycy sięgnęli do własnych kompozycji, grając utwór pt. „Deeply Concealed” napisany przez basistę Damiana Kostkę. Chętnie odwoływali się do słowiańskich korzeni, nawiązując do folkloru bałkańskiego. Swoje miejsce podczas koncertu miała muzyka popularna, ale za to w zupełnie nowej odsłonie i brzmieniu. Artyści złożyli także hołd największemu polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi, wykonując jazzową aranżację jednego z preludiów kompozytora. Publiczność gromko oklaskiwała jazzmanów, za co odwdzięczyli się jeszcze swoją interpretacją słynnej „Kołysanki” z filmu Romana Polańskiego pt. „Dziecko Rosemary” autorstwa Krzysztofa „Komedy” Trzcińskiego – twórcy polskiej szkoły jazzu, związanego dodatkowo z Wielkopolską.

Był to już drugi koncert w ramach projektu pn. „Muzeum pełne muzyki” realizowanego przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, a współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Na ostatni koncert z tego cyklu, tym razem pt. „Mozart po niemiecku”, zapraszamy już 5 grudnia o godz. 17.00 do Muzeum Regionalnego.