Jak widzę moje miasto

15 lutego 2017 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej konkurs plastyczny pt. „Jak widzę moje miasto”. Konkurs został zorganizowany przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne na potrzeby projektu pn. „Rewitalizacja miasta Pleszewa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i był przeznaczony dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Pleszew. Zadaniem uczestników było przygotowanie prac plastycznych prezentujących wizję przyszłości 7 miejsc znajdujących się na terenie Pleszewa. Te miejsca to:

• Plac Powstańców Wielkopolskich (teren byłego Dworca PKS)
  • Dom Kultury w Pleszewie
  • Park Miejski
  • Kolejowa (teren Dworca PKP – Kolej Wąskotorowa)
  • Cmentarz ewangelicki
  • Budynek OHP (teren byłej jednostki wojskowej)
  • Kompleks leśny Planty

W składzie Komisji Konkursowej, która oceniała prace, znaleźli się: Katarzyna Rutkowska – przewodnicząca (Muzeum Regionalne w Pleszewie), Anna Bogacz (UMiG Pleszew) i Jarosław Krawczyk (UMiG Pleszew).

Do I etapu konkursu czyli eliminacji szkolnych zgłoszonych zostało w sumie 118 prac.

Z I etapu Komisja Konkursowa wyłoniła 56 prac, które zostały zakwalifikowane do II etapu czyli finału konkursu.

W finale przyznanych zostało 7 równorzędnych nagród głównych oraz 49 wyróżnień.

7 równorzędnych nagród głównych w konkursie plastycznym „Jak widzę moje miasto” Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następującym uczestnikom:

1. Aleksandra Dudkowiak z ZSP nr 1 – przygotowała wizję parku miejskiego;
  2. Mikołaj Korościk z ZSP w Taczanowie Drugim – autor wizji kompleksu leśnego Planty;
  3. Kornelia Niedziela z ZSP w Lenartowicach – namalowała wizję zrewitalizowanego budynku OHP;
  4. Michał Sierecki z ZSP nr 1 – przygotował wizję przyszłości Placu Powstańców Wielkopolskich (terenu dawnego dworca PKS);
  5. Michał Świątek z ZSP nr 2 – twórca malarskiej wizji cmentarza ewangelickiego;
  6. Agata Wolińska z ZSP nr 2 – namalowała wizję Dworca PKP;
  7. Ewa Zembło z ZSP nr 3 – narysowała wizję Domu Kultury po rewitalizacji.

Nagrody wręczył prezes Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego dr Andrzej Szymański. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz zestawy plastyczne ufundowane przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne.

Ponadto jury przyznało uczestnikom 49 wyróżnień. Wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe o tematyce plastycznej z rąk koordynatorów projektu – Witolda Hajdasza i Przemysława Marciniaka.

Wyróżnienia otrzymali:

ZSP nr 1 – Aleksandra Bartczak, Kacper Elias, Klaudia Fafuła, Amelia Frąckowiak, Bartosz Łyskanowski, Julia Styś, Oliwier Trybulski

ZSP nr 2 – Weronika Jędrusiak, Nikola Kozak, Maja Krawczyk, Olaf Pera, Jakub Pietrzak, Łukasz Szymczak, Dominika Szymendera, Wiktoria Wojtkowiak, Lena Zięciak

ZSP nr 3 – Jakub Błajek, Kinga Cholewa, Jakub Czerpiński, Jakub Maliński, Zuzanna Masłowska, Maciej Siekierski, Oliwier Ślugaj, Julia Tanaś, Zuzanna Wojtczak, Monika Żarnowska

ZSP w Kowalewie – Julia Glapa, Oliwier Jamroszczyk, Wiktoria Juraszyk, Nina Kuberacka, Maciej Michalak, Dawid Młodak, Monika Sikora

ZSP w Lenartowicach – Oliwia Antczak, Martyna Derwich, Dawid Gajewski, Jeremi Kociołkowski, Martyna Kowalska, Anita Łuczak, Mikołaj Mizerkiewicz, Marianna Nowak, Kacper Pera

ZSP w Taczanowie Drugim – Szymon Konrady, Nikola Lewicka, Sandra Sikora, Zofia Symenko, Wiktor Wiśniewski

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kuczkowie – Michał Balcerek, Martyna Szymczak

Na zakończenie uhonorowani zostali nauczyciele plastyki, którzy przygotowali uczniów do udziału w konkursie: Małgorzata Jenerowicz, Sławomira Giza, Renata Reszel, Monika Kowalska, Anna Szymczak, Grażyna Waliszewska i Monika Kubiak-Krawczyk. Na otwarcie wystawy przybyli uczestnicy konkursu wraz z rodzicami, a także dyrektorzy i nauczyciele ze szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Pleszew.

Jak widzę moje miasto

Wystawa pokonkursowa