NOC MUZEÓW 2017

Otwarcie wystawy poświęconej pleszewskiej wsi oraz koncert na dziedzińcu Muzeum były atrakcjami tegorocznej Nocy Muzeów, która odbyła się w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w sobotę 13 maja. Tradycyjnie już, święto muzeów i muzealników, przypadające corocznie 18 maja, było obchodzone także w naszym Muzeum. Wieczór rozpoczęło otwarcie wystawy pt. „Od przednówka do pochówka. Sceny z życia wsi pleszewskiej”. Wystawa poświęcona jest różnym aspektom życia na wsi i ma odzwierciedlać obraz życia jej mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Pleszewskiej. Wystawę wypełniają plansze tematyczne wypełnione fotografiami z różnych dziedzin życia wiejskiego, a więc pracy na roli, spędzania czasu wolnego, obchodzonych uroczystości (śluby, pogrzeby, komunie) i świąt (Wielkanoc) czy rzemiosł związanych z wsią (plecionkarstwo, młynarstwo, kowalstwo). Ponadto znalazły się także informacje na temat cudownych miejsc na Ziemi Pleszewskiej jakim jest sanktuarium maryjne w Tursku oraz legendarne cudowne źródełko w Lenartowicach. Wystawa powstała dzięki zdjęciom i eksponatom wypożyczonym od około 80 ofiarodawców. W sumie na potrzeby wystawy Muzeum pozyskało około 300 zdjęć.

Drugą część sobotniego wieczoru wypełniła muzyka. Koncert pt. „Międzynarodowy turniej mistrzów” wykonali artyści w składzie: Dumitru Harea z Mołdawii (fletnia Pana), Artur Banaszkiewicz (skrzypce), Andrij Melnyk z Ukrainy (akordeon) i Marcin Antkowiak (kontrabas). Koncert przebiegał w atmosferze rywalizacji pomiędzy muzykami, którzy zaprezentowali swoje niezwykłe, wirtuozowskie umiejętności. Wykonania najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. Koncert został zorganizowany we współpracy z Domem Kultury w Pleszewie.