Pamiątki z Pleszewa

Muzeum Regionalne posiada bardzo bogatą kolekcję pocztówek z Pleszewa i okolic. Pochodzą one z XIX i z początku XX wieku. Kolekcja ta częściowo była już publikowana w dwóch wydawnictwach – albumach pt. „Wędrówki po dawnym Pleszewie” i „Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej”.
Jednak aby dotrzeć do większej rzeszy zainteresowanych dawnym Pleszewem i podzielić się naszymi zbiorami, dokonaliśmy reprintu oryginałów siedmiu pocztówek ze zbiorów Muzeum i dwóch zdjęć z prywatnych zbiorów pleszewian – pani Aleksandry Ratajczyk i pana Mariana Ciesielskiego.
„Pamiątki z Pleszewa” przedstawiają najciekawsze, według nas, miejsca. Wśród wspomnianych dziewięciu znajduje się przepiękna pocztówka ukazująca Ratusz około 1911 roku, na którym od strony południowej, pod zegarem widać herb Pleszewa. Na kolejnej pocztówce można z bliska zobaczyć kupców i handlarzy na pleszewskim Rynku, sterty koszy wiklinowych czy rozstawione stoły z odzieżą. Trzecia pocztówka, która doczekała się reprintu, przedstawia Dom Towarowy Tilgnera przy ul. Kaliskiej w całej okazałości wraz ze sprzedawcami stojącymi przed sklepem. Dom towarowy ponoć odwiedzała kiedyś Izabella Czartoryska. Wszyscy, którzy pamiętają starą pocztę, maja okazję nabyć pocztówkę przedstawiającą budynek poczty z okresu międzywojennego. Następna z pocztówek to reprint fotografii Dworca Kolejowego w Pleszewie z 1925 roku. Widoczny jest na niej także ówczesny Burmistrz Pleszewa Franciszek Nowacki. Kolejna karta – pochodząca z 1920 roku – przedstawia budynek przy Placu Powstańców Wielkopolskich 5, na narożniku z ulicą Marszewską. W zestawie znaleźć można również reprint zdjęcia z poświęcenia na kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela tablic epitafijnych ku czci poległych w Powstaniu Wielkopolskim, I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej.

Katarzyna Rutkowska
Muzeum Regionalne w Pleszewie

Dwie ostatnie pocztówki to reprint zdjęć ze zbiorów prywatnych. Przedstawiają one stację benzynową Wacława Ciesielskiego na Rynku oraz unikatowy Autokar – Kolej Powiatową kursującą na trasie Kalisz – Gołuchów – Pleszew.
Wszystkie pocztówki można nabyć w Muzeum Regionalnym w Pleszewie lub w kioskach „Ruchu” przy ulicach: Reja, Św. Ducha, Kaliskiej i Bolesława Krzywoustego.

Cena jednej pocztówki: 1,50 zł

Top