Wieczór pieśni patriotycznych

Wspólnym śpiewem najpiękniejszych pieśni patriotycznych uczcili pleszewianie w Muzeum Regionalnym dwie wielkie tegoroczne rocznice: 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Podczas wieczoru pieśni patriotycznych, który odbył się 17 listopada 2018 r., każdy uczestnik mógł oddać hołd naszym przodkom walczącym o powrót Polski na mapę Europy. Śpiew towarzyszył ludziom od zawsze. Szczególnie w czasie, kiedy Polska była pod zaborami, muzyka połączona ze słowami przynosiła ukojenie, wyrażała emocje i dodawała otuchy. Pieśni przywoływały także młodszym pokoleniom pamięć o bohaterstwie i zwycięstwach ich przodków.

Patriotyczny duch wypełnił muzealne sale za sprawą takich pieśni jak: „Rota”, „Białe róże”, „My, pierwsza brygada” czy „Niechaj Polska zna”. Publiczność ochoczo włączała się w śpiew, do którego akompaniowała Maria Rutkowska. Natomiast o prowadzenie wieczoru zadbała Agnieszka Rutkowska, wprowadzając zebranych w klimat pieśni patriotycznych. Muzycznym przerywnikiem pomiędzy śpiewem był Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, wykonany przez Magdalenę Grzechowiak (altówka) i Małgorzatę Knast (fortepian). Specjalnie na ten wieczór Polonez Ogińskiego – w oryginale napisany na fortepian – został opracowany na altówkę i fortepian. Autorem tego opracowania jest Artur Żuchowski.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było natomiast prawykonanie, czyli pierwsze publiczne wykonanie, pleszewskiej pieśni powstańczej pt. „Kto im kazał”. Autorką słów jest pleszewska poetka Maria Korzeniewska, która wydała dotąd kilkadziesiąt tomików poezji, głównie regionalnej. Kompozytorką pieśni jest z kolei Ewa Fabiańska-Jelińska – pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, doktor kompozycji i teorii muzyki. Jej utwory są niezwykle często wykonywane w kraju oraz podczas licznych festiwali i koncertów zagranicznych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. Pieśń powstała specjalnie z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i opowiada o wkładzie nas – Pleszewian – w ostateczny triumf i odzyskanie upragnionej wolności. Pierwsze publiczne wykonanie utworu zostało ubogacone przez młodych muzyków związanych z pleszewską Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. W. Kilara: Zuzannę Klötzel (głos prowadzący), Aleksandrę Dudkowiak (skrzypce), Magdalenę Grzechowiak (altówka) i Katarzynę Pilarska (flet poprzeczny). Partię fortepianu wykonała Maria Rutkowska.

Na zakończenie Dyrektor Muzeum Adam Staszak wyraził swoje uznanie dla autorki tekstu oraz kompozytorki melodii pieśni, składając na ich ręce bukiety kwiatów. Podziękował także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wieczoru, wręczając symboliczne upominki.

Powstanie pieśni oraz jej publiczne wykonanie w ramach wieczoru pieśni patriotycznych było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu pn. „Na patriotyczną nutę w muzycznym Pleszewie”, realizowanego przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne wspólnie z Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Katarzyna Rutkowska.

Video: Artur Żuchowski

Top