Wieczór pieśni patriotycznych

Blisko 100 osób wspólnie śpiewało w Muzeum Regionalnym polskie pieśni patriotyczne podczas wieczoru, który odbył się w sobotę, 16 listopada 2019 r. Wieczór poprowadziła Katarzyna Rutkowska, wprowadzając zebranych w patriotyczny klimat. Do śpiewu akompaniowała natomiast Maria Rutkowska. Zabrzmiały najpiękniejsze i najbardziej znane polskie pieśni patriotyczne takie jak: „Szara piechota”, „Marsz Pierwszej Kadrowej”, „Wojenko, wojenko” czy „Zwycięży Orzeł Biały”.

Podczas wieczoru uczestnicy mieli okazję wysłuchać Poloneza g-moll op. posth. Fryderyka Chopina w wykonaniu Aleksandry Dudkowiak – uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Gościnnie wystąpiła także pani Lucjana Pawlik – wieloletnia nauczycielka muzyki w pleszewskiej Dwójce, która zaakompaniowała do śpiewu piosenki pt. „Pałacyk Michla”.

Na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy pleszewską pieśń powstańczą pt. „Kto im kazał”, która powstała specjalnie z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w ramach projektu zrealizowanego przez Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne i Muzeum Regionalne, a swoją premierę miała w zeszłym roku. Autorką tekstu pieśni jest pleszewska poetka Maria Korzeniewska, a muzykę skomponowała Ewa Fabiańska-Jelińska. Głosem prowadzącym śpiew była Zuzanna Klötzel.

– Nasz wspólny śpiew to najpiękniejszy wyraz patriotyzmu – podsumował wieczór dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak.

Tekst: Katarzyna Rutkowska

Foto: Iwona Wieruszewska