Civitas Pleschowiensis baptizatur

Kurator wystawy: Witold Hajdasz

Czas trwania: styczeń - kwiecień 2016 r.

Wystawa pt. „Civitas Pleschowiensis baptizatur” była jednym z elementów programu ogólnopolskich obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Fakt przyjęcia przez księcia Mieszka I chrztu został odnotowany w Roczniku kapituły krakowskiej, w którym pod datą 966 widnieje zapiska: „Mesco dux Poloniae baptizatur”, czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony”. Stąd tytuł pleszewskiej wystawy, będący parafrazą zapisu kronikarskiego. Przyjęcie chrztu było bowiem równoznaczne z przyjęciem naszego państwa do grona krajów Europy, dla których chrześcijaństwo było fundamentem ich rozwoju. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa pojawiły się w piastowskiej Polsce struktury państwa, szkolnictwo, piśmiennictwo czy rozwój gospodarczy i kulturalny przyniesiony przez zakony. Na wystawie można zapoznać się z historią pleszewskich świątyń, a także obejrzeć zdjęcia kościołów, dostrzegając zmiany architektoniczne, które w nich zaszły na przestrzeni lat. Poza tym obejrzeć można miejsca kultu dwóch pleszewskich zgromadzeń zakonnych, także te niedostępne dla ogółu mieszkańców, oraz przeczytać historię kapliczki ku czci Matki Bożej, wzniesionej przez mieszkańców przy ulicy Piaski. Przywołane zostały także ważne postaci duchownych, którzy wywarli ogromny wpływ na działalność Kościoła w mieście. Nie zabrakło również zdjęć obrazujących życie religijne pleszewian, a więc zdjęć z pielgrzymek, pierwszej komunii św. czy peregrynacji kopii jasnogórskiego obrazu Matki Bożej, która miała miejsce dwukrotnie.

Tablice poziome

Przewiń strzałką lub kliknij, aby powiększyć