Podsumowanie wystawy Bogusza

Letnie miesiące tego roku były czasem eksponowania wystawy „Marian Bogusz. Na stulecie urodzin”, zorganizowanej w salach Muzeum Regionalnego w Pleszewie z okazji 100. rocznicy przyjścia na świat w naszym mieście Mariana Bogusza – malarza, rzeźbiarza, autora realizacji przestrzennych, scenografa, aktywnego animatora życia artystycznego i inicjatora wydarzeń artystycznych, twórcy warszawskiej „Grupy 55” oraz współzałożyciela i kierownika „Galerii Krzywe Koło”. Ekspozycja miała charakter przekrojowy, prezentując obrazy, rysunki, gwasze czy najciekawsze projekty przestrzenne z bogatej twórczości artysty. Ponadto wzbogacona została zdjęciami, katalogami wystaw z innych galerii czy fragmentami prasowymi. Powstała w całości w oparciu o zbiory Muzeum Regionalnego w Pleszewie, które aktualnie posiada największą ilościowo kolekcję prac Bogusza.

Fot. Iwona Wieruszewska

Już w 1984 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie zorganizowano pierwszą wystawę malarstwa Mariana Bogusza, która zapoczątkowała kolekcję jego dzieł. W 1988 r. odbyła się druga wystawa pt. „Blachy Bogusza”, zestawiona z obrazów będących już własnością muzeum. W 1990 r. zmarła żona artysty Eulalia Bogusz, która przekazała instytucji w darze 146 dzieł. Przełomowym momentem promowania twórczości artysty było wydanie pierwszej pełnej monografii Bogusza, która ukazała się w 2008 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Regionalnego Jerzego Szpunta. Jej autorka – dr Bożena Kowalska – spotykała się z malarzem wielokrotnie i zamiar napisania tej książki zrealizowała po wielu latach jako 20. pozycję w swoim dorobku literackim. Dzięki wydanej publikacji, a także staraniom podejmowanym przez dyrektorów muzeum – najpierw Jerzego Szpunta, a następnie Adama Staszaka – dzieła artysty z pleszewskiej kolekcji były wystawiane w muzeach i galeriach na terenie całego kraju i poza jego granicami m.in. w Elblągu, Radomiu, Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Olsztynie czy Dreźnie. Obecnie w kolekcji Muzeum Regionalnego w Pleszewie znajduje się 218 dzieł Mariana Bogusza, w tym 74 obrazy i 144 prace na papierze.

Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia urodzin Mariana Bogusza była dla Muzeum Regionalnego czasem wyjątkowym. Nieczęsto bowiem możemy na co dzień obcować z tak wybitną sztuką. A przez ostatnie miesiące właśnie tak było. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, tak mieszkańców Pleszewa, jak i gości spoza naszego miasta, przybyłych specjalnie z tej okazji. Nasze Muzeum odwiedzili członkowie rodziny artysty: pani Danuta Gałązka z Poznania (siostrzenica) i pan Zdzisław Ostojski z Ostrowa Wielkopolskiego (siostrzeniec) wraz ze swoimi rodzinami, a także córka chrzestna Bogusza pani Dorota Krawczyk-Janisch, która przybyła do Pleszewa aż z Berlina. Gościliśmy koneserów sztuki z różnych zakątków Polski, a także zwiedzających, którzy pierwszy raz spotkali się z tą twórczością i nierzadko się nią zachwycili… Zorganizowana wystawa zaowocowała również współpracą pleszewskiego Muzeum Regionalnego z Galerią Miejską we Wrocławiu, w której w przyszłym roku będą prezentowane dzieła Bogusza z naszej kolekcji.

To nie koniec obchodów 100. rocznicy urodzin Mariana Bogusza w naszym mieście. Jesienią jego twórczość przypomnimy jeszcze na wystawie plenerowej na pleszewskim Rynku.

 

 

 

Top