Dzieci rosną a zabawki … ?

kwiecień – czerwiec 2007 r.
komisarz wystawy: Witold Hajdasz

Klocki od drewna do plastiku
Klocki to zabawki bardzo lubiane przez większość dzieci. Tworzywem klocków może być plastik, drewno, guma oraz metal. Pierwsze klocki powstały w Niemczech po koniec XVIII wieku. Były to proste, tanie, drewniane zabawki przeznaczone do budowania mini-miasteczek i mini-domków. Pod koniec XIX wieku, około 1880r. w Niemczech, do produkcji klocków zaczęto używać sproszkowanego kamienia oraz żywicy. Pierwsze takie klocki nazywały się Anchor Blocks. W 1901 r. Anglik z Liverpoolu, Frank Hornby, chcąc zachęcić swojego syna do zainteresowanie się techniką, zaprojektował klocki blaszane zwane “Meccanics Made Easy”.
Ojcem klocków Lego jest Ole Kirk Christiansen, właściciel niewielkiej firmy stolarskiej, specjalizującej się w w produkcji drewnianych drabin i zabawek. Po dwóch latach istnienia firmy, przyjęła ona nazwę LEGO. Nazwa ta, pochodzi od słowa w języku duńskim „LegGodt”, które oznacza „dobrą grę”. Po łacinie wyraz Lego natomiast oznacza „uczę się”, lub „łączę razem”, „wiąże”.Pod koniec lat 60-tych r. wprowadziła klocki DUPLO przeznaczone dla dzieci najmłodszych poniżej 5 roku życia, a także w 1977 r. klocki Technic przeznaczone dla dzieci starszych i nastolatków.

Błyskotliwa kariera pluszowej zabawki
Historia o uwolnieniu niedźwiedzia zainspirowała znanego twórcę komiksów Clifforda Berrymana do stworzenia serii rysunków pt. „Drawing the Line in Mississippi”. Rysunki ukazały się w gazetach, i te z kolei zachęciły Morris Michtom’ a, właściciela sklepu ze słodyczami do zaprojektowania wzoru zabawki pluszowej podobnej do misia z komiksu. W ten sposób na wystawie sklepu szybko znalazł się miś pluszowy z odręcznie podpisaną karteczką “Miś Teddy’ego.”
Misiowe szaleństwo rozpoczyna się w roku 1906. Ze swymi misiami nie rozstają się ani Panie z Towarzystwa ani dzieci. Miś stał się maskotką Roosvelta, i kto wie czy nie dzięki niej, Roosvelt odniósł zwycięstwo w kampanii wyborczej. Seymour Eaton był autorem pierwszej serii książeczek dla dzieci o przygodach małego misia Roosvelta. Powstają też piosenki o misiach. Pojawili się liczni producenci sympatycznych pluszaków.
Lata dwudzieste i trzydzieste xx wieku to okres ręcznej produkcji misiów wysokiej jakości.Po drugiej wojnie światowej najbardziej znanym twórcą misiów był Wendy Boston. W połowie lat 70 tych wizerunek misia ulega przemianom, jednak wielbiciele wspominają wzory z początku wieku. Odtąd Miś przestaje być jedynie pluszową zabawką dla dzieci, ale staje się przedmiotem westchnień dorosłych kolekcjonerów. W 1984 r. Zostało otwarte muzeum pluszowych misiów w Anglii.

Dziewczęce marzenia o szczęściu, czyli krótka historia lalki Barbie
Barbie to uosobienie sukcesu i doskonałości. Niemal od samego początku jej pojawienia się, została uniwersalnym symbolem naszych czasów. W zamyśle twórców, Barbie miała być wyrazem dziewczęcych marzeń o szczęściu, a stała się jednym z najbardziej wymownych symboli kultury masowej. Śledząc historię lalki i jej kolejne wcielenia, widzimy, że jej historia jest jednocześnie historią współczesności.
Autorką Barbie była Ruth Handler. Pomysł jej stworzenia datowany jest na początek lat 50-tych. W roku 1957 Ruth Handler wybrała się do Niemiec. Stamtąd przywiozła Lili – bohaterkę komiksu. Lili posiadała kobiece kształty i była wcieleniem ideału kobiety.
Firma Mattel, która już raz odrzuciła projekt Barbary powstała w niewielkim garażu w 1945 roku. Założycielami firmy byli: Harold Matson oraz Elliot Handler (mąż Ruth). Rok 1959 , w którym została wylansowana Barbi to przełomowy rok w historii firmy. Seria Barbie została stopniowo rozszerzona o kolejnych członków rodziny i przyjaciół: Kena (1961), którego imię pochodzi od imienia syna państwa Handlerów, Midge (1963), Skipper (1965) Christie – czarnoskóra amerykanka – jedna z pierwszych tego rodzaju lalek (1968).
Garderoba Barbie projektowana jest przez najwybitniejszych projektantów takich jak Yves Saint Laurent, Christian Dior, Valentino, Perry Ellis, Oscar de la Renta, and Bob Mackie.

Top