Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego Muzeum Regionalne w Pleszewie przygotowało okolicznościową ekspozycję upamiętniającą to wydarzenie. Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” odbyło się 22 stycznia 2009 roku. O eksponatach i ich pochodzeniu podczas otwarcia pokrótce opowiedział kurator wystawy Witold Hajdasz. Wystawa powstała ze zbiorów Eligiusza Tomkowiaka – sekretarza Poznańskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Romana Bednarka z Gołuchowa oraz ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Pamiątki prezentowane są na jednaj sali. Do szczególnie wartościowych należą – jak mówi kurator wystawy – przekazane przez Bożenę Sopałowicz z Ostrowa Wielkopolskiego pamiątki po Kazimierzu Sopałowiczu powstańcu zamordowanym przez Niemców. Na ekspozycji znajduje się między innymi telegram z kondolencjami od Drużyny Skautów Polskich. Ponadto można zobaczyć trzy zachowane fotografie, które w czasie pruskiej napaści Kazimierz miał w kieszeni i noszą ślady bagnetu. Niewątpliwie cenną pamiątką jest nadany pośmiertnie Kazimierzowi Sopałowiczowi – Krzyż Walecznych.

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

wystawa styczeń – marzec 2009