Malarstwo Jana Kantego Dąbrowskiego / Z tradycji jeździectwa

Tegoroczna Noc Muzeów była okazją do otwarcia w Muzeum dwóch nowych wystaw pt. „Malarstwo Jana Kantego Dąbrowskiego” i „Z tradycji jeździectwa”.  Tematem przewodnim obydwu ekspozycji są konie, które silnie związane są też z samym budynkiem pleszewskiego Muzeum. Niegdyś bowiem mieścił się tutaj zajazd pocztowy, a potem firmy spedycyjne. Podczas imprezy mogliśmy powrócić do dawnych czasów – oprócz konia z tworzywa sztucznego w sali ekspozycyjnej, można było podziwiać także żywe konie na dziedzińcu Muzeum. Przyjechały one z pobliskiego Marszewa, gdzie akurat odbywały się zawody konne.

Na wystawie pt. „Malarstwo Jana Kantego Dąbrowskiego” znalazło się 80 prac artysty wykonanych w różnych technikach, m.in. akwarele, obrazy olejne i tempery. Artysta urodził się w 1924 r., a z zawodu był hodowcą koni i trenerem jeździectwa. Zainteresowanie malarstwem i rysunkiem przejawiał od najmłodszych lat, a „końską” pasją zaraził się od ojca, który dowodził 17. Pułkiem Artylerii Lekkiej w Gnieźnie. Podczas otwarcia wystawy gościli w Muzeum synowie zmarłego artysty: Andrzej i Wojciech, którzy opowiadali o swoim ojcu. Duży wkład w przygotowanie wystawy miał także mieszkający w Pleszewie Jerzy Dąbrowski – bratanek malarza.

Druga z wystaw, nosząca tytuł „Z tradycji jeździectwa”, zawiera dokumenty i pamiątki pokazujące tradycję jeździectwa, rymarstwa i siodlarstwa oraz akcesoria wojskowe polskiej kawalerii. Niewątpliwą atrakcją są oryginalne siodła, m.in. siodło wz 25, siodło kozackie czy siodło wz 36. Ponadto ciekawostką jest zachowany w idealnym stanie karabin Mauser wz 98. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów: Lesława Kukawskiego – jednego z największych znawców historii kawalerii w Polsce, wspomnianych już Wojciecha i Jerzego Dąbrowskich, Janiny Molińskiej, Andrzeja i Mieszka Dąbrowskich, Elżbiety Stróżewskiej, Dominiki Zygmunt, Tadeusza Szymoniaka, Marii Balcer, Andrzeja Winczy, Macieja Chojnackiego, Andrzeja Matłowskiego, Piotra Wysockiego – właściciela firmy DAW-MAG, Justyny Matyjaszczyk – właścicielki firmy SIODLARZ oraz rodziny Anderszów z Pleszewa. Dodatkową atrakcją otwarcia wystawy była projekcja znajdującego się w muzealnych zbiorach krótkiego, 1,5-minutowego filmu z Wystawy Przemysłowo-Rolniczej w Pleszewie w 1938 r., podczas której na terenie dzisiejszego stadionu odbywały się zawody konne.

Po oficjalnym otwarciu wystaw dyrektor Muzeum Adam Staszak zaprosił wszystkich gości na dziedziniec Muzeum, gdzie można było spróbować prawdziwej kawaleryjskiej grochówki.

Zdjęcia z otwarcia wystaw do obejrzenia w zakładce Galeria.

Malarstwo Jana Kantego Dąbrowskiego

Z tradycji jeździectwa