Polish Guitar Academy 2012

21 sierpnia 2012 r., po dwóch latach przerwy, ponownie gościliśmy w Muzeum Festiwal Polish Guitar Academy – Polska Akademia Gitary. Jest to jedyne tej rangi wydarzenie muzyczne w Europie, w którym główną rolę gra – i to dosłownie – jeden z najpopularniejszych instrumentów na świecie – gitara. Głównym założeniem imprezy jest dotarcie z najlepszą ofertą kulturalną do różnych zakątków Wielkopolski.

W piękny, letni wieczór na dziedzińcu pleszewskiego Muzeum zaprezentował się hiszpański gitarzysta Carles Pons. Studiował w Wyższym Konserwatorium Miejskim w Barcelonie pod kierunkiem Manuela Gonzáleza. Jego 20-letnia kariera pozwoliła mu grać w wielu krajach na całym świecie m.in. Turcji, Bułgarii, Brazylii, Peru, Meksyku, Francji, Włoszech, USA i Japonii. Poza działalnością koncertową prowadzi wiele międzynarodowych kursów mistrzowskich dla młodych adeptów sztuki gitarowej. Jest także członkiem jury na międzynarodowych konkursach gitarowych w Hiszpanii, Brazylii, Peru i Portugalii. W programie koncertu dominowała muzyka hiszpańska. Melomani mogli wysłuchać aranżacji katalońskich pieśni ludowych czy tradycyjnych, hiszpańskich pieśni z XIX i XX wieku. Podczas koncertu pojawiły się także standardy muzyki rozrywkowej – piosenki: „The shadow of your smile” z filmu „Sandpiper”, „Ebb Tide”, aria zatytułowana „Summertime” z opery „Porgy and Bess” Georga Gershwina czy przepiękny „L’Hymne à l’Amour”, który nagrała Edith Piaf.

Festiwal Polska Akademia Gitary ma także wymiar obywatelski. Współorganizator festiwalu – Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide – przeprowadziło po zakończeniu koncertu zbiórkę, z której dochód będzie przeznaczony na wsparcie ponad 100 nieuleczalnie chorych dzieci z wielkopolskich hospicjów.