Mozart. Kolory miłości

W niedzielę, 2 grudnia 2012 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbył się spektakl pt. „Mozart. Kolory miłości”. Wzięli w nim udział artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Tomasz Raczkiewicz, Natalia Puczniewska, Tatiana Maria Pożarska i Tomasz Mazur. Solistom towarzyszył kwartet AULOS w składzie: Karolina Porwich (flet), Mariusz Dziedziniewicz (obój), Krzysztof Mayer (klarnet) i Dariusz Rybacki (fagot). Tłumnie zgromadzeni w Muzeum widzowie mieli okazję przenieść się w XVIII-wieczny świat genialnego kompozytora, świat, którego już nie ma, a który fascynuje po dziś dzień miliony ludzi. Oprawę muzyczną spektaklu stanowiły arie i duety z najpiękniejszych oper W. A. Mozarta, takich jak „Don Giovanni”, „Wesele Figara” czy „Czarodziejski flet”.  Ponadto pojawiły się postaci historyczne związane z kompozytorem: Konstancja – jego ukochana żona, Franz Xavier – syn kompozytora, Emanuel Schikaneder – przyjaciel, librecista, pierwszy odtwórca roli Papagena w „Czarodziejskim flecie”, Alojza Weber – sopranistka, wielka miłość i wielkie rozczarowanie młodego Mozarta. Dodatkowo artyści wystąpili w barwnych kostiumach z czasów Mozarta. Największy aplauz publiczności wywołało wykonanie arii Cherubina „Voi che sapete” z opery „Wesele Figara” przez młodziutkiego Jakuba Raczkiewicza. Warto dodać, że spektakl odbył się w ramach Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego, który w pleszewskim Muzeum gościł już po raz czwarty.