Ukraina w Europie. Sztuka bez granic

W piątek 14 marca 2014 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Ukraina w Europie. Sztuka bez granic”, na której zaprezentowane zostały obrazy 4 ukraińskich artystów pochodzących z Łucka i Lwowa. Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Adam Staszak, idea zorganizowania takiej wystawy zrodziła się tuż po tym, jak w pleszewskim Muzeum pokazano na wystawie fotograficznej partnerskie miasto Pleszewa zza naszej zachodniej granicy – Westerstede. Wówczas to pojawił się Krzysztof Bierła, który od lat kolekcjonuje obrazy malarzy zza naszej wschodniej granicy. Ostatecznym przyczynkiem do urzeczywistnienia ekspozycji były wypadki na Ukrainie i wciąż napięta sytuacja w tym kraju. Podczas otwarcia wystawy właściciel kolekcji wystawionych obrazów Krzysztof Bierła opowiadał o swojej fascynacji Ukrainą, jej kulturą i zwyczajami, a także o wieloletniej znajomości z autorami obrazów. Podkreślał, że sztuka ma łączyć narody i taki był najważniejszy jego zamiar przy tworzeniu tej wystawy.

Prezentowani artyści to:

• Olena Burdasz – malarka i poetka, absolwentka lwowskiej ASP. Uczestniczyła w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Jej pełne emocji obrazy prezentują świat duchowych przeżyć związanych z jej poezją;
  • Daniel Doboszyński – polski malarz, wykładowca na lwowskiej ASP i wychowawca wielu pokoleń malarzy. Kontynuator polskiej szkoły malarskiej – Wyczółkowskiego, Chełmońskiego, Jarockiego i Stanisławskiego. Jego malarstwo to impresja, świat hucułów, Lwowa i gór;
  • Włodzimierz Marczuk – ukraiński malarz, absolwent ASP we Lwowie, prezes stowarzyszenia malarzy Wołynia. Jest malarzem przestrzeni, tematów kozackich i ikonografii prawosławnej;
  • Grigorij Szkurienko – ukraiński malarz i scenograf, wykładowca w Kijowie. Obecnie mieszka i tworzy w Petersburgu.
Olena Burdasz, Od serca do serca, akryl, 2012

Podczas otwarcia narodził się pomysł, aby jeden z eksponowanych obrazów -„Od serca do serca” Oleny Burdasz – wystawić na licytację, z której dochód zostanie przeznaczony dla poszkodowanych  na Majdanie w Kijowie. Każdy może wziąć udział w licytacji prowadzonej na stronie serwisu aukcyjnego Allegro. Uzyskana z aukcji kwota zostanie przekazana za pośrednictwem Monitora Wołyńskiego do potrzebujących.

Zachęcamy do udziału w licytacji na ten szczytny cel!!!

Link do licytacji: http://allegro.pl/show_item.php?item=4098806539

Zdjęcia z otwarcia wystawy do obejrzenia w zakładce Galeria.

Ukraina w Europie. Sztuka bez granic

marzec – kwiecień 2014