Koncert papieski

Recytacje poematu „Tryptyk rzymski” oraz koncert w wykonaniu solistów Filharmonii Poznańskiej wypełniły koncert papieski pt. „… to co we mnie niezniszczalne trwa…”, który odbył się w sobotę 5 kwietnia 2014 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Koncert został zorganizowany w ramach obchodów roku kanonizacji bł. Jana Pawła II – honorowego obywatela Pleszewa.

„Tryptyk rzymski” to cykl rozważań o charakterze religijnym, filozoficznym i egzystencjalnym, napisany przez Papieża w 2003 r. W tym jednocześnie niezwykle osobistym i bardzo uniwersalnym traktacie poetyckim Ojciec Święty zawarł przesłanie na trzecie tysiąclecie, pozwalające na nowo odkryć sens miłości, cierpienia i życia wiecznego. To także artystyczne pożegnanie Wielkiego Papieża, Wielkiego Polaka i Wielkiego Artysty. Fragmentów z wszystkich trzech części poematu pt. „Strumień”, „Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu kaplicy Sykstyńskiej” oraz „Wzgórze w krainie Moria” zgromadzeni w Muzeum goście wysłuchali w interpretacji Jakuba Śniecia. Pomiędzy fragmentami poetyckimi zabrzmiała muzyka, która była okazją do zamyślenia nad słowami Jana Pawła II i skłaniała do wielu refleksji. Wykonali ją artyści na co dzień związani z Filharmonią Poznańską – Elżbieta Turczyńska-Drobnik (flet) i Paweł Drobnik (klarnet), który jest także profesorem na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu i prowadzi klasę klarnetu w tejże uczelni. Na fortepianie towarzyszyła im dobrze już znana pleszewskiej publiczności Maria Rutkowska. W programie koncertu znalazły się utwory m.in. J. F. Händla, W. A. Mozarta, F. Danziego, G. Faure, J. S. Bacha i F. Chopina.

Fot. Gazeta Pleszewska