NOC MUZEÓW 2014

Przypadająca w tym roku 17 maja ogólnopolska Noc Muzeów stała się okazją do zaprezentowania publiczności twórczości Zygmunta Baranka – urodzonego w Pleszewie, a obecnie związanego z Kaliszem artysty-plastyka, grafika, architekta wnętrz i scenografa muzealnego. Na wystawie zatytułowanej „W kręgu judeo-chrześcijańskim” pokazane zostały grafiki znajdujące się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Pleszewie, zebrane w trzech cyklach tematycznych: Dialog czyli siedem płomieni prawdy – cykl opatrzony tekstami listu pasterskiego Jana Pawła II z okazji 25. rocznicy ogłoszenia soborowej Deklaracji „Nostra aetate”; Tablice Żydów kaliskich z ilustracjami Zygmunta Baranka i tekstami Tadeusza Jakubiaka; Dekalog czyli Pielgrzym Polski z 1991 r. – cykl przedstawiający zbiór podstawowych nakazów moralnych obowiązujących zarówno wyznawców judaizmu jak i chrześcijan. Ponadto znaczącym przedsięwzięciem w artystycznym życiu Zygmunta Baranka były projekty ołtarzy budowanych na pielgrzymki Ojca Świętego do Polski we Włocławku (1991 r.), Kaliszu (1997 r.) i Bydgoszczy (1999 r.). Na wystawie można zapoznać się z dokumentacją oraz makietą takiego ołtarza budowanego we Włocławku.

W drugiej części imprezy można było posłuchać koncertu w wykonaniu zespołu muzycznego „SHALOM” prezentującego muzykę klezmerską. Zespół wystąpił w składzie: Jagoda Kram (śpiew), Bogusław Łowiński (śpiew), Jerzy Karwowski (klarnet), Artur Banaszkiewicz (skrzypce), Henryk Łukaszewski (akordeon) i Andrzej Laskowski (kontrabas). Muzycy wykonali tradycyjne, instrumentalne utwory klezmerskie, dawne i nowe pieśni śpiewane na głosy w języku hebrajskim, a także utwory napisane przez kompozytorów i autorów tekstów specjalnie na potrzeby zespołu. Dodatkowo artyści wystąpili w tradycyjnych, stylizowanych strojach żydowskich.

Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Fabryki Maszyn Spożywczych SPOMASZ PLESZEW S.A., za które serdecznie dziękujemy!

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce GALERIA.