Muzeum na kółkach – zapowiedź i program

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Pleszew oraz Muzeum Regionalnym w Pleszewie zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości.

W dniach 4-6 maja 2015 Muzeum będzie gościć w Pleszewie!

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski. Pleszew to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi Żydzi pojawili się na terenie Pleszewa w XVI wieku. Były to jednak pojedyncze osoby. Początki stałego osadnictwa żydowskiego (na przedmieściu Malinie) to dopiero początek XIX wieku. W okresie międzywojennym w Pleszewie zostało zaledwie kilkudziesięciu Żydów. Pozostali wyjechali do Niemiec. W drugiej połowie października 1939 r. Żydzi pleszewscy wywiezieni zostali przez Niemców do Szymanowic nad Prosną. Nigdy już do Pleszewa nie powrócili. Więcej o historii żydowskiego Pleszewa można przeczytać w Rocznikach Pleszewskich 2006, 2009, 2012 i 2013.

W Pleszewie będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na Rynku Miasta. Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie: quest „Ocalić od zapomnienia. Śladami pleszewskich Żydów”, wypieki kuchni żydowskiej oraz wykłady „Żydzi w historii miasta Pleszewa” i „Napisy i epitafia na macewach z pleszewskiego kirkutu”.

Udział w projekcie pozwoli na przywracanie pamięci o wielokulturowości i wieloreligijności miasta, ułatwi kultywowanie tradycji, wspomoże działania lokalne na rzecz przywracania pamięci historycznej, będzie stanowić kolejny etap w przygotowaniach do stworzenia lapidarium na dawnym cmentarzu żydowskim w Pleszewie – mówią Elżbieta Mielcarek i Adam Staszak, koordynatorzy lokalni projektu „Muzeum na kółkach” w Pleszewie.

 

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

 

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie:

http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach

oraz na Facebooku „Muzeum na kółkach”:

https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

 

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Program wizyty „Muzeum na kółkach”

Pleszew, 4-6 maja 2015 r.

Poniedziałek 4 maja 2015 r.

  900 – 1100       Warsztaty dla dzieci „Budujemy sztetl”  /Biblioteka Publiczna/

1100 – 1700      Pawilon muzeum otwarty dla zwiedzających /Rynek/

1700 – 1900        Wykład pt. „Żydzi w historii miasta Pleszewa”; Prelegent: dr hab. Rafał Witkowski  /Muzeum Regionalne/

Wtorek 5 maja 2015 r.

1000 – 1130         Quest „Ocalić od zapomnienia. Śladami pleszewskich Żydów”

1000 – 1100          „Wypieki kuchni żydowskiej”   /Muzeum Piekarstwa/

1100 – 1700          Pawilon muzeum otwarty dla zwiedzających /Rynek/

1730 – 1930          Warsztaty „Poznawanie żydowskiego świata”   /Muzeum Regionalne/

Środa 6 maja 2015 r.

1100 – 1700      Pawilon muzeum otwarty dla zwiedzających /Rynek/

1700 – 1900        Wykład pt. „Napisy i epitafia na macewach z pleszewskiego kirkutu”; Prelegent: dr Krzysztof Morta

                      /Muzeum Regionalne/

WSTĘP WOLNY!!!

ZAPRASZAMY

Top