Noc Muzeów 2015

W sobotę 16 maja po raz kolejny Muzeum Regionalne w Pleszewie przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. W tym roku tematem przewodnim imprezy była woda, bowiem otwarto wystawę z cyklu „Pasje pleszewian. Wodniactwo”. Na wystawie zgromadzono zarówno materiały historyczne, a więc zdjęcia dokumentujące wyprawy żeglarskie pleszewian już w latach 70. XX wieku m.in. na Mazurach czy na zalewie w pobliskim Gołuchowie, jak i materiały obrazujące aktualną działalność pleszewskich pasjonatów wodniactwa. I tak oglądać można zdjęcia z wypraw w naszym kraju (Gdańsk, jeziora Wielkopolski), ale także z europejskich akwenów (Bałtyk, Morze Północne). Ponadto wystawę uzupełniają nieco bardziej „egzotyczne” wyprawy, do których zapewne należy udział w najbardziej znanych regatach żeglarskich Sydney – Hobart. Dla zwiedzających udostępniono także różnorodne puchary i dyplomy z regat żeglarskich i jachtowych. Wystawa pokazuje także działalność funkcjonującego od 2005 r. Klubu Kajakowego LOK „Prosna”, który corocznie organizuje spływ kajakowy Prosną w naszym powiecie. Nie zabrakło również informacji o rozpoczynającym swoją działalność klubie morsów „Ice Team Morsjanie” czy doświadczeniach pleszewian w nurkowaniu.

Owocem wystawy w Muzeum ma być opracowanie dotyczące historii pleszewskiego wodniactwa, które przygotowuje Andrzej Kubiak. Zostanie ono opublikowane na łamach najbliższego Rocznika Pleszewskiego. Podczas otwarcia wystawy autor zachęcał obecnych pasjonatów sportów wodnych do przekazywania informacji i wspomnień, aby publikacja była w miarę możliwości wyczerpująca i rzetelna.

Po otwarciu wystawy goście mieli okazję posłuchać na dziedzińcu Muzeum koncertu w wykonaniu zespołu „Własny port” z Bydgoszczy. Zespół wystąpił w składzie: Piotr Gąsiewski, Rafał Chmiel, Piotr Szczepańczyk, Rafał Ordak i zaprezentował największe przeboje szantowe, czyli piosenki śpiewane przez żeglarzy.

Aktualnie prezentowana wystawa jest pierwszą z całego cyklu przedstawiającego pasje mieszkańców Pleszewa. Można ją oglądać do połowy sierpnia br.

Pasje pleszewian. Wodniactwo.

maj – sierpień 2015

kurator wystawy: kustosz Witold Hajdasz

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce GALERIA.