Pasje pleszewian: Łowiectwo / Krzysztof Ignasiak. Malarstwo

W piątek 25 września 2015 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie dwóch wystaw: „Pasje pleszewian: Łowiectwo” i „Krzysztof Ignasiak. Malarstwo”.

Krzysztof Ignasiak pochodzi z Pleszewa. Malarstwo uprawia „od zawsze”, od dawna znany jest w pleszewskim środowisku artystycznym. Maluje dużo i z biegiem czasu namiętność ta stała się Jego sposobem na życie. Znajduje wielu nabywców również poza granicami kraju. Jego obrazy wielokrotnie prezentowano na wystawach m.in. w WDK Kalisz (1984), w Muzeum Jana Pawła II w Krakowie (2000) czy na wystawie organizowanej Zarząd Fundacji “Cepelia” w Warszawa (2005). W pleszewskim Muzeum wystawiano jego prace podczas wystaw zbiorowych, jak i indywidualnych. Ostatnia miała miejsce w grudniu 2006 r.

Prezentowane na wystawie obrazy Krzysztofa Ignasiaka oscylują tematycznie wokół łowiectwa i są malarską opowieścią do drugiej wystawy pokazującej kolejną pasję pleszewian. Na wystawie „Pasje pleszewian: Łowiectwo” zaprezentowana została historia kół łowieckich działających na terenie Ziemi Pleszewskiej: Koła Łowieckiego „Oręż”, Koła Łowieckiego „Hubertus” i Koła Łowieckiego „Darz Bór” z Pleszewa oraz Koła Łowieckiego „Bażant” z Dobrzycy. Ponadto zapoznać się można z kulturą, etyką i tradycjami myśliwskimi oraz odznaczeniami i medalami nadawanymi myśliwym (wypożyczonymi od Andrzeja Biesiady). Z kolei autentyczne stroje myśliwych, ich atrybuty (np. kulawki) oraz trofea (m.in. czaszka jenota czy wilka, eksponaty taksydermiczne) pochodzą ze zbiorów Tadeusza Galewskiego. Ekspozycję uzupełnia kolekcja XVIII- i XIX-wiecznej broni myśliwskiej: śrutowej (dubeltówki), kulowej (sztucery) i białej (noże używane przez myśliwych podczas polowania czyli kordelasy) oraz narzędzi używanych przez myśliwych (maszynki do zawijania łusek, maszynka do czyszczenia łusek, formy do lania kul i śrutu, miarki do prochu, klucz do kominków, śrubokręty, ściągacz do sprężyn zamka i przyrząd do wciskania pocisków w łuski).

Wystawę można oglądać do połowy grudnia br.

Pasje pleszewian: Łowiectwo.

Krzysztof Ignasiak. Malarstwo.

wrzesień – grudzień 2015

kurator wystawy: kustosz Witold Hajdasz

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce GALERIA.