Belfer Artysta

W piątek, 16 grudnia 2016 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Belfer Artysta”. Na wystawie zaprezentowana została twórczość plastyczna nauczycieli pracujących w szkołach na terenie Ziemi Pleszewskiej. Jak podkreślił podczas otwarcia wystawy Dyrektor Muzeum Adam Staszak, zawód nauczyciela wymaga wielu talentów, ale jest też na tyle trudny, że wymaga odreagowania. Stąd prezentowane, plastyczne osiągnięcia nauczycieli są efektem ich pozaszkolnej pracy, wewnętrznych pasji, tworzonych w większości na własny użytek. Jednocześnie podziękował wszystkim „belfrom-artystom” za podzielenie się z odbiorcami swoją twórczością.

Na wystawie swoje prace zaprezentowali następujący artyści:

Małgorzata Jenerowicz

Urodzona w Pleszewie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Nauczyciel plastyki w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Uprawia: rysunek, malarstwo oraz tworzy obrazy i rękodzieło z filcu. Inspiracje czerpie z natury. Oprócz swoich dokonań artystycznych popartych wieloma wystawami indywidualnymi i zbiorowymi promuje najmłodszych artystów wspierając ich i kształcąc w kierunku plastycznym, przygotowując do konkursów, olimpiad oraz startu do szkół o profilu plastycznym. Organizator przeglądu twórczości artystycznej dzieci, młodzieży i nauczycieli, prowadzi kółko plastyczne „Plamka” oraz warsztaty artystyczne.

Violetta Tarka

Urodzona w Pleszewie. Absolwentka studiów teologicznych na UKSW w Warszawie, filia w Kaliszu oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Pracuje jako nauczyciel w  Zespole Szkół  Publicznych nr 1 Pleszewie. Uprawia głównie malarstwo (olej, akryl, pastel, techniki mieszane) oraz rysunek. Autorka wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz międzynarodowych plenerach artsytcznych. W 2015 r. ukończyła studia podyplomowe na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – Rynek sztuki i antyków.

Grażyna Waliszewska

Urodzona w Pleszewie. Absolwentka UAM w Poznaniu – IPA w Kaliszu. Dyplom uzyskała w pracowni grafiki prof. Andrzeja Nawrota(1994). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie pedagogiki sztuki i specjalizację zawodową I stopnia w zakresie nauczania plastyki. Nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych w ZSP w Taczanowie Drugim. Instruktor d/s plastyki w Domu Kultury w Pleszewie. Promuje dzieci i młodzież- wspiera i kształci w kierunku plastycznym, przygotowuje do konkursów, egzaminów do szkół plastycznych.  Juror i komisarz konkursów plastycznych dzieci i młodzieży. Uprawia grafikę artystyczną. Bierze udział  w wystawach indywidualnych i zbiorowych, plenerach. Laureatka EGERII -SALON PLASTYKI 94,95.

Dominik Wabiński

Urodzony w Pleszewie. Absolwent Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu, specjalizacja pedagogiczna. Nauczyciel historii i regionalizmu, z uprawnieniami do prowadzenia zajęć z wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie. W wolnych chwilach maluje. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej.

Monika Kowalska (Belak)

Urodzona w Krotoszynie. Absolwentka UAM w Poznaniu, filia Kalisz. Nauczycielka plastyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie. Cały czas tworzy formy graficzne, w których się specjalizuje, w przeszłości swoje dokonania artystyczne prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Obecnie całą swoją uwagę przeznacza na wyszukiwanie i doskonalenie młodych talentów, przygotowanie ich do dalszej drogi artystycznej. Uczniowie odwdzięczają się solidną pracą i zaangażowaniem, kilku z nich kontynuuje naukę w szkołach o profilu artystycznym. Prowadzi kółko plastyczne i fotograficzne, promuje dzieci w wielu konkursach plastycznych i fotograficznych, organizuje plenery fotograficzne i czynnie bierze udział w życiu szkoły dbając o wystrój oraz estetykę. Otwarta na nowinki ze świata sztuki mogące urozmaicić zajęcia np. sensoplastyka. Uprawia głównie grafikę warsztatową i rysunek oraz fotografię.

Barbara Walter

Absolwentka WSP w Częstochowie i UAM w Poznaniu – studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki sztuki. Uzyskała I i II stopień  specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania plastyki oraz tytuł nauczyciela dyplomowanego. Pracuje w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie. Zajmuje się popularyzacją twórczości plastycznej, biorąc udział w licznych przeglądach m.in. w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Nauczycieli Województwa Wielkopolskiego w Ostrowie Wlkp. i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w latach 1984, 1988, 1990, 1992, 1994, 1995, 1997, 1998, 2002. Swoje rzeźby eksponowała na wystawie w Częstochowie oraz uczestniczyła w Przeglądzie Twórczości Plastycznej Absolwentów WSP. Prezentowała swoje prace na wystawach poplenerowych w Działoszynie, Olsztynie i Wojkowie, a także w „Galerii Art. M” w Pleszewie.

Dariusz Bąkowski

Pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Pleszewie.Od 27 lat tworzy rzeźbę stylizowaną, miniatury w brązie, odlewane metodą wosku traconego. Nadaje im wyjątkowy, niepowtarzalny charakter pokrywając patyną, srebrem, złotem. Miniatury te, to jedyne egzemplarze, które osadzane są na granicie, marmurze lub drewnie. Jego prace można spotkać w galeriach w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Kaliszu oraz kolekcjach prywatnych.

Belfer Artysta

wystawa

grudzień 2016 – marzec 2017

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce Galeria.