Spotkanie z Markiem Kamińskim

Rok 2017 w Muzeum Regionalnym w Pleszewie rozpoczęliśmy spotkaniem z Markiem Kamińskim – jedynym podróżnikiem, który zdobył dwa bieguny Ziemi w tym samym roku. Spotkanie odbyło się 9 stycznia 2017 r. i zgromadziło tłumy pleszewian, którzy chcieli wysłuchać opowieści podróżnika o jego wojażach po świecie.

16 marca 2015 roku Marek Kamiński wyruszył w pieszą podróż z Kaliningradu do Santiago de Compostela – śladem Muszli Świętego Jakuba. Znany polski podróżnik i poszukiwacz przygód pokonał jedną z najdłuższych tras pielgrzymkowych w Europie, która prowadzi przez Rosję, Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Chociaż wcześniej zdobył już oba polarne bieguny Ziemi, wspiął się na Mont Blanc, Kilimandżaro i przeszedł Pustynię Gibsona w Australii, dopiero wędrówka drogami i bezdrożami Europy okazała się jego najtrudniejszym przedsięwzięciem. Była to nie tylko wyniszczająca, licząca ponad trzy tysiące kilometrów trasa, ale również podróż w głąb siebie. Marek Kamiński podczas swojej wędrówki spotykał się z mieszkańcami i rozmawiał o tym, co według nich jest w życiu najważniejsze. Poznanych ludzi pytał o to, jakie znaczenie współcześnie mają takie pojęcia jak: prawda, dobro, szczerość, uczciwość, duchowość, miłość, szacunek czy uważność.

Podczas spotkania w Muzeum miała miejsce także promocja najnowszej książki Marka Kamińskiego pt. „Trzeci biegun”, opisującej trudy pielgrzymowania do Santiago de Compostela. A najwytrwalsi mogli otrzymać autograf od autora.