Wieczór kolęd

Tradycyjnie już, bo po raz piąty, w okresie po świętach Bożego Narodzenia, w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbył się wieczór kolęd. Pleszewianie tłumnie zebrali się w budynku Muzeum w sobotę, 13 stycznia 2018 r., aby kultywować piękną tradycję wspólnego kolędowania. Wieczór kolęd przygotowały i akompaniowały śpiewającym: Maria Rutkowska, pianistka, pracownik naukowy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, oraz pracująca na co dzień w Muzeum Katarzyna Rutkowska. Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był harfista Michał Zator, który uświetnił wieczór swoją grą na harfie – pięknym i jakże mało znanym instrumencie. Najprawdopodobniej jest on jedynym harfistą w Polsce i jednym z niewielu na świecie, który wykonuje na harfie autorski repertuar, akompaniując sobie do śpiewu. W pracy pomaga mu rzetelne wykształcenie otrzymane na Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Katarzyny Staniewicz. Jest także półfinalistą piątej edycji programu telewizyjnego pt. „Mam Talent”. Otrzymał stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w ramach którego nagrał autorską płytę.

Podczas wieczoru wykonano kolędę „Cicha noc” w różnych językach, co także jest tradycją kolędowania w Muzeum. Na zakończenie zabrzmiała najbardziej polska, bo utrzymana w rytmie poloneza, kolęda „Bóg się rodzi” do słów Franciszka Karpińskiego.