Rodzina Suchockich

W piątek, 6 kwietnia 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rodzina Suchockich”. Wśród znamienitych gości znalazły się Hanna Suchocka oraz Elżbieta Suchocka-Gajewska z mężem Łukaszem. Jak podkreślał Dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak, rodzina Suchockich złotymi zgłoskami zapisała się w historii naszego miasta. To także rodzina, w której największe zasługi należy przypisywać kobietom. Nestorka rodu – Anna Suchocka była jedyną kobietą – delegatką z powiatu pleszewskiego na Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w grudniu 1918 r. Delegatów Sejmu upamiętnia tablica umieszczona na pleszewskim Murze Pamięci. Kolejna przedstawicielka rodziny – Maria Suchocka – jako jedna z pierwszych kobiet studiowała farmację na Uniwersytecie Poznańskim, a także prowadziła szeroką działalność społeczną m.in. sprawując funkcję prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Z kolei obecna na otwarciu Hanna Suchocka to pierwsza kobieta – Premier RP, długoletni Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, członkini Akademii Papieskiej, Doctor Honoris Causa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, jako pierwsza odznaczona przez odrodzony pleszewski samorząd odznaczeniem „Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”. Dyrektor Muzeum zaznaczył także, że Hanna Suchocka jest najbardziej rozpoznawalną osobą związaną z Pleszewem, co potwierdzają badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Etnologii UAM w roku 2014.

Otwarcie wystawy uświetniła projekcja filmu – fragmentu telewizyjnego talk-show pt. „Godzina szczerości” z zasobów archiwalnych TVP. Program ten gościł wiele popularnych postaci życia politycznego, społecznego i kulturalnego, od premierów rządów poczynając. Jeden z odcinków przybliżał postać Premier Hanny Suchockiej, a swoimi wspomnieniami podzielili się w nim państwo Zofia i Tadeusz Pawlińscy oraz Ludmiła i Antoni Jabczyńscy. Podczas otwarcia wystawy wiele było wspomnień dotyczących rodziny Suchockich oraz Apteki pod Orłem przy Placu Kościelnym w Pleszewie. Długoletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica dr Andrzej Szymański opowiadał o kulisach wizyty Pani Premier w budynku Liceum w marcu 1993 r. Z kolei dr Adela Grala-Kałużna wróciła pamięcią do czasów studiów medycznych i praktyki studenckiej, którą odbyła w Aptece państwa Suchockich przy Placu Kościelnym. O zabranie głosu został także poproszony ks. kanonik Zenon Rutkowski – długoletni wikariusz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Wspominał swoje wizyty w domu państwa Suchockich, którzy traktowali go jak syna i zawsze chętnie gościli. Natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek przywołał wizytę pleszewskiej delegacji w Watykanie z okazji nadania Papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Pleszewa. Podczas wizyty odbyło się spotkanie w Ambasadzie RP zainicjowane przez Hannę Suchocką, które przebiegło w niezapomnianej atmosferze. Na zakończenie otwarcia głos zabrała Hanna Suchocka. Mocno akcentowała swój silny związek z Pleszewem jako miastem, które ją ukształtowało. Wspominała naukę w Szkole Podstawowej nr 1, a następnie w Liceum Ogólnokształcącym wskazując, że to właśnie z Pleszewa wyniosła fundament, na którym zbudowała swoje dalsze życie. Podziękowała także za przygotowanie tak pięknej wystawy o rodzinie Suchockich.

Wystawa przedstawia życiorysy członków rodziny Suchockich – od jej protoplastów aż do czasów współczesnych. Wzbogacona została o dokumenty i zdjęcia rodzinne, dokumenty i pamiątki z Apteki pod Orłem w Pleszewie, a także eksponaty wypożyczone z Muzeum Farmacji w Poznaniu. W oddzielnej sali przedstawiona została publiczna działalność i osiągnięcia Hanny Suchockiej. Wystawa będzie czynna do 6 maja br.

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce GALERIA.

 

Rodzina Suchockich

wystawa

6 kwietnia – 6 maja 2018 r.

 

Top