Historyczny spacer po Pleszewie

Historyczny spacer po Pleszewie to nowa propozycja Muzeum Regionalnego. Przewodnikiem po naszym mieście jest dyrektor Muzeum Regionalnego Adam Staszak. Planowane jest organizowanie dwóch takich spacerów w ciągu roku – wiosennego i na zakończenie lata. Każdy spacer będzie miał swój motyw przewodni, którym będzie wydarzenie lub postać.

Pierwszy historyczny spacer po Pleszewie odbył się w sobotę 7 kwietnia 2018 r. Motywem przewodnim spaceru była historia rodziny von Jouanne, a w szczególności Christiana von Jouanne’a. Piękna pogoda sprzyjała wędrówce po miejscach szczególnie związanych z rodziną von Jouanne. Podczas spaceru uczestnicy mogli poznać losy członków rodziny, która zamieszkiwała w Pleszewie przez blisko 100 lat. Najtragiczniejszym z nich był Christian von Jouanne, skazany na karę śmierci przez powieszenie i stracony w czerwcu 1945 r. Trasa spaceru wiodła od budynku dawnego pałacu Jouanne’ów (obecnie siedziba Sądu Rejonowego), przez teren folwarku na Maliniu, następnie ulicą Kolejową (dawny dworzec PKP), Sienkiewicza (siedziba Gestapo) aż do ul. Kaliskiej, gdzie przy dawnej siedzibie więzienia karnego zakończono wędrówkę.

Kolejny spacer odbędzie się na zakończenie lata. Bliższe informacje już wkrótce.