70 pułk piechoty

Kurator wystawy: kustosz Witold Hajdasz

Czas trwania: wrzesień - grudzień 2017

70 pułk piechoty odegrał ważną rolę w historii Pleszewa. Historia 70 pp jest ściśle związana z powstaniem wielkopolskim. W warunkach niepodległej II Rzeczypospolitej, jednostki Wojska Polskiego, obok podstawowych funkcji militarnych, realizowały również funkcje wychowawcze i kulturalno-oświatowe. W pleszewskim pułku dużą wagę przywiązywano do zwalczania analfabetyzmu. Oprócz nauki prowadzone były pogadanki wychowawcze, przede wszystkim dotyczące problematyki moralno-religijnej, historycznej, geograficznej, ustrojowej, rolniczej itp. Pułk prowadził bibliotekę, prenumerował czasopisma, posiadał także aparat kinematograficzny, co umożliwiało organizowanie pokazów filmowych dla żołnierzy. Od początku istnienia pułku posiadał on własną orkiestrę, działało w nim również kółko dramatyczne. Pułk prowadził także szeroko zakrojoną działalność krajoznawczą. Bardzo dużo uwagi pułk poświęcał wychowaniu fizycznemu. Szczególnie wyróżniała się drużyna piłki nożnej, żołnierze pułku odnosili również sukcesy w lekkoatletyce, a zwłaszcza w biegach. W latach 1927-1929 staraniem dowództwa wybudowany został w Pleszewie stadion sportowy z trybuną. Pokojowa egzystencja pleszewskiej jednostki brutalnie została przerwana latem 1939 roku. Żołnierze walczyli w kampanii wrześniowej, często płacąc najwyższą cenę – oddając życie.

Tablice poziome

Przewiń strzałką lub kliknij, aby powiększyć