Rodzina Suchockich

Kurator wystawy: Witold Hajdasz

Czas trwania: 6 kwietnia - 6 maja 2018 r.

Rodzina Suchockich złotymi zgłoskami zapisała się w historii naszego miasta. To także rodzina, w której największe zasługi należy przypisywać kobietom. Nestorka rodu – Anna Suchocka była jedyną kobietą – delegatką z powiatu pleszewskiego na Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w grudniu 1918 r. Delegatów Sejmu upamiętnia tablica umieszczona na pleszewskim Murze Pamięci. Kolejna przedstawicielka rodziny – Maria Suchocka – jako jedna z pierwszych kobiet studiowała farmację na Uniwersytecie Poznańskim, a także prowadziła szeroką działalność społeczną m.in. sprawując funkcję prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Z kolei obecna na otwarciu Hanna Suchocka to pierwsza kobieta – Premier RP, długoletni Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, członkini Akademii Papieskiej, Doctor Honoris Causa Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, jako pierwsza odznaczona przez odrodzony pleszewski samorząd odznaczeniem „Zasłużony dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew”.

Wystawa przedstawia życiorysy członków rodziny Suchockich – od jej protoplastów aż do czasów współczesnych. Wzbogacona została o dokumenty i zdjęcia rodzinne, dokumenty i pamiątki z Apteki pod Orłem w Pleszewie, a także eksponaty wypożyczone z Muzeum Farmacji w Poznaniu. Ponadto przedstawiona została publiczna działalność i osiągnięcia Hanny Suchockiej.

Tablice poziome

Przewiń strzałką lub kliknij, aby powiększyć