Sierpień w Muzeum – zapowiedź wydarzeń

Zapraszamy na „WAKACJE W MUZEUM”, w ramach których odbędą się:

– warsztaty muzyczne pt. „Tajemnice fortepianu
17 sierpnia 2018 r. godz. 10.00 – 12.00
Jak jest zbudowany fortepian, ile ma klawiszy, jak się na nim gra? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczą uczestnikom nasze warsztaty. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako pianista!
Warsztaty poprowadzą: Maria Rutkowska, Katarzyna Rutkowska

– warsztaty plastyczne pt. „Prasłowianie i ozdabianie
24 sierpnia 2018 r. godz. 11.00 – 13.30
Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z kultura łużycką z terenu Pleszewa. Zobaczymy jak wyglądały naczynia i biżuteria. Porozmawiamy o technice i przeznaczeniu wyrobów z tego okresu. Zainspirowani … uwzględniając różne funkcje naczyń z okresu kultury łużyckiej stworzymy z mas plastycznych własne naczynia lub biżuterię, pamiętając o tym, aby nadać im ciekawy kształt i ornament.
Warsztaty poprowadzi: Iwona Wieruszewska

Warsztaty przeznaczone dla dzieci od 6 lat.
Zapisy do 14 sierpnia br. pod numerem telefonu (62) 7428 359.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
ZAPRASZAMY!

100 LAT! POLSKO
25 sierpnia 2018 r. (sobota) godz. 19.00
Dziedziniec Muzeum Regionalnego w Pleszewie
WSTĘP WOLNY!

Zapraszamy na koncert krztynę polityczny, odrobinę patriotyczny, niewątpliwie artystyczny, a nade wszystko estetyczny.
Wykonawcy:
Lucyna Białas (śpiewa i wygląda)
Andrzej Lajborek (śpiewa, gada i się rozgląda)
Tomasz Raczkiewicz (śpiewa, gada, się rozgląda i zza kulis świat podgląda)
Marcin Rolczyński (świetnie tańczy, lecz nie gada, choreografię układa)

W programie to co ładnie brzmi, bo w pięknie klucz do szczęścia tkwi.
Zatem dla Państwa wykonamy, co wszyscy znamy, co kochamy.
Na scenie Francja, elegancja, fraki, laseczki, tolerancja.
Świat tak niesłusznie już miniony, acz dla wolności zasłużony.

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości upoważnia nas do pochylenia się nad polskim patriotyzmem. Możemy podążyć różnymi drogami, pielęgnować mesjanizm, szorować pomniki – najczęściej te, stawiane na grobach zamordowanych Bohaterów, albo utyskiwać nad naszą przaśną, zaściankową wizją miłości do Matki Ojczyzny.
My proponujemy powrót do pierwszych dwóch dekad wolności, którą nasi Przodkowie urządzali najlepiej jak umieli, zmagając się z trudną codziennością i swobodą po tylu dziesięcioleciach szczęśliwie odzyskaną. Przyjrzymy się Polsce opiewanej i obśmiewanej na deskach znanych kabaretów, podrzędnych teatrzyków rewiowych i obwoźnych tancbud. Przy dźwiękach przedwojennych szlagierów, których siłą niewątpliwą była koegzystencja zwiewnej melodii i wyszukanych poetyckich piruetów powspominamy ponowne narodziny Ojczyzny, wzloty i upadki gwiazd, plotki i skandale ówczesnego towarzystwa. Całość zaś dopełni błyskotliwy szmonces – jedyne w swoim rodzaju świadectwo istnienia, codzienności i mądrości żydowskiej społeczności, która po niemal tysiącu lat wspólnego budowania wielkiej Rzeczypospolitej na skutek zbrodniczego obłędu stała się częścią jej historii, choć powinna przecież dalej współtworzyć teraźniejszość i Jej świetlaną przyszłość.
To może nie najpierwszy ze sposobów świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, ale – w co wierzymy – równie ważny, a nade wszystko łączący pokolenia, poglądy i wizje, by każdy, komu Polska na sercu leży mógł zasiąść na widowni i gromkim głosem zaśpiewać Umówiłem się z nią na dziewiątą, Miłość Ci wszystko wybaczy, Baby, ach te baby, Ta ostatnia niedziela, Zimny drań, Na cześć młodości….

 

Top