Sto lat! Polsko

Przypadające w tym roku ważne narodowe rocznice: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego były okazją do zaprezentowania w Muzeum Regionalnym programu artystycznego pt. „Sto lat! Polsko” w wykonaniu artystów poznańskich teatrów. Przed pleszewską publicznością zaprezentowali się: Lucyna Białas (sopran) i Tomasz Raczkiewicz (kontratenor) z Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Andrzej Lajborek – aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Śpiewakom towarzyszyła grupa taneczna pod wodzą Marcina Rolczyńskiego – koryfeja baletu poznańskiej Opery.

Sobotni wieczór, 25 sierpnia 2018 r. upłynął przy dźwiękach przedwojennych szlagierów, które przywołały wspomnienia ponownych narodzin Ojczyzny, wzlotów i upadków gwiazd, plotek i skandali ówczesnego towarzystwa. Całość zaś dopełnił błyskotliwy szmonces – forma kabaretowa oparta na humorze żydowskim. Wykonawcy zaprezentowali największe przeboje lat międzywojennych m.in. „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Baby, ach te baby”, „To ostatnia niedziela”, „Zimny drań”, „Na cześć młodości”, za co publiczność nagrodziła ich gromkimi oklaskami.

„Zimny drań” w wykonaniu Tomasza Raczkiewicza