100-lecie Powstania Wielkopolskiego

We wtorek, 16 października 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Pleszewie odbyło się otwarcie dwóch okolicznościowych wystaw przygotowanych z okazji wielkich tegorocznych rocznic: 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wernisaż miał miejsce tuż po historycznej uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci Powstańców Wielkopolskich na pleszewskim Rynku. Jak podkreślał na otwarciu Dyrektor Muzeum Adam Staszak, brzemienny w piękne rocznice rok zaowocował dwoma ekspozycjami przenoszącymi nas w tamten, tak ważny dla nas Polaków i Wielkopolan, moment historii.

Pierwsza z wystaw zatytułowana została „Na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego”. Przybliża ona przede wszystkim sylwetki Pleszewian walczących w Powstaniu Wielkopolskim. W ikonografii natomiast wykorzystano zdjęcia przedstawiające zarówno przywódców powstania, a więc m.in. Ludwika Bociańskiego, Feliksa Pamina, Antoniego Kozłowicza, ale również zdjęcia grupowe powstańców walczących na różnych wielkopolskich frontach. Ponadto można podziwiać takie eksponaty jak m.in. nieśmiertelnik powstańca Franciszka Banaszaka czy zdjęcie Kazimierza Sopałowicza, które miał przy sobie w momencie śmierci pod Zmyśloną Ligocką, a na którym widać ślady od śmiercionośnych bagnetów. Nie zabrakło także elementów ubioru powstańców, a więc replik munduru powstańczego z pierwszych dni walk czy munduru weterana Powstania Wielkopolskiego. Kuratorem wystawy jest Witold Hajdasz.

Druga z okolicznościowych wystaw ma charakter unikatowy. To wystawa galanterii patriotycznej z pleszewskiej kolekcji Grzegorza Szczurka zatytułowana „Zdobione niepodległością”. Obecny podczas otwarcia właściciel tej niezwykłej kolekcji, z pochodzenia Pleszewianin, opowiedział o jej historii. Pierwsze eksponaty udało mu się zgromadzić już pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy był uczniem szkoły podstawowej. Od tamtego czasu kolekcja rozrastała się, a w tym niezwykłym 2018 roku po raz pierwszy ujrzała światło dzienne i została wyeksponowana dla szerszego grona odbiorców. Kuratorem wystawy jest Zbyszek Kiełbasa. Wprowadził on wszystkich oglądających w tajniki tej wyjątkowej wystawy, a także dzielił się swoją wiedzą na temat prezentowanych eksponatów. Zdjęcia precjozów na potrzeby ekspozycji wykonał prof. Maciej Kaczmarek. Wystawa powstała pod patronatem Fundacji Ochrony Zabytków w Poznaniu. Można ją oglądać do 11 listopada br.

Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce Galeria.

Na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

wystawa