Na patriotyczną nutę…

Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne wspólnie z Muzeum Regionalnym w Pleszewie realizuje właśnie projekt pn. „Na patriotyczną nutę w muzycznym Pleszewie”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jest to inicjatywa związana z obchodzonymi w tym roku wielkimi rocznicami – 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Celem realizacji zadania jest popularyzacja wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wśród mieszkańców Ziemi Pleszewskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu Pleszewian biorących udział w zwycięskim powstaniu.

W ramach realizowanego projektu powstała już pleszewska pieśń powstańcza pt. „Kto im kazał”, której kompozytorką jest Ewa Fabiańska-Jelińska, a słowa napisała pleszewska poetka Maria Korzeniewska. W listopadzie natomiast odbędą się jeszcze w naszym Muzeum warsztaty pieśni patriotycznej dla 3 grup wiekowych: uczniów szkół podstawowych, uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz seniorów, podczas których uczestnicy zostaną zapoznani z nową pleszewską kompozycją. Warsztaty poprowadzi mgr Edyta Muchowiecka – asystent w Katedrze Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Zwieńczeniem projektu będzie wieczór pieśni patriotycznych w Muzeum Regionalnym w Pleszewie, podczas którego wspólnie zaśpiewamy najpiękniejsze i najważniejsze dla nas Polaków pieśni i piosenki patriotyczne przy akompaniamencie pianistki Marii Rutkowskiej. Wtedy też, po raz pierwszy publicznie, zostanie wykonana pieśń powstańcza pt. „Kto im kazał”, opowiadająca o wkładzie nas – Pleszewian – w ostateczny triumf i odzyskanie upragnionej wolności.

Pomysłodawcą i koordynatorem całego projektu jest Katarzyna Rutkowska.